Dobrovolnictví

Vítám vás zpátky na mém blogu, dnes vám povím o tom, jak probíhá dobrovolnictví v USA a co jsem všechno vyzkoušel.

Jak mnozí z vás víte, tak dobrovolnictví je důležitá část výměnného pobytu. Když si pobyt platíte sami tak musíte dobrovolničit alespoň 4 hodiny za svůj pobyt. Já jsem jeden ze dvou studentů, kteří tento rok získali stipendium, a tak musím odpracovat 40 hodin.

 

První místo, kde jsem pomáhal bylo v kostele, kde jsme rozdávali jídlo těm, co to potřebují. Fungovalo to tak, že jsme měli list příjmeními rodin, které se nám ozvaly s prosbou o pomoc, a podle toho se nakoupilo jídlo. Peníze na toto jídlo se získají z různých fondů a sbírek. Koupené jídlo se pak dává do krabic. Většinou to bylo maso, vejce, mléko, zelenina a ovoce. Snažili jsme se všechny krabice naplnit zhruba stejně a nachystali je na stoly připravené na parkovišti před kostelem. Jednotlivé rodiny pak přijížděly v autech a my jim krabice nakládali přímo do auta. Zde jsem byl pomáhat už několikrát, protože kostel je jenom pár minut od mého domu.

 

Další věc, co jsem si vyzkoušel bylo pomáhat na rybářských závodech. Tam jsem pomáhal tím, že jsem dětem rozdával rybářské pruty, které jsme dostali od města právě na tento závod. Poté jsem rozdával návnady a balené vody pro rybáře. Když jsme už vše rozdali, tak jsem chodil okolo rybníku a pomáhal lidem s dáváním návnady na prut nebo když se jim pokazil prut.

 

Další zajímavé místo, kde jsem pomáhal byla kuchyně pro bezdomovce. Tam jsme spolu s dalšími třemi výměnnými studenty chystali jídlo a poté ho rozdávali potřebným. K jídlu dostali i nápoj podle svého výběru. Bylo to poprvé co jsem rozdával jídlo lidem, co nemají vůbec nic, a bylo úžasné vidět tu radost, kterou měli z věcí, které nám přijdou normální.  

 

Poslední zajímavé místo, kde jsem pomáhal, bylo na stavbě. Byli jsme rozdělení do týmů a já jsem pracoval ve dvojici. Nikdy by mě nenapadlo, že budu pomáhat stavět dům. Byla to sice jen jedna stěna v dřevostavbě, ale i tak to bylo super, protože jsem se naučil pracovat s hřebíkovačkou. Společně s mým parťákem jsme udělali celý rám stěny a ostatní nám ji pak pomohli dokončit, protože na to už jsme jen my dva nestačili. Super zkušenost.

 

Já sám si tady to dobrovolnictví celkem užívám. Líbí se mi, že se poznáte se spoustou lidí z komunity a také jim můžete povědět o své zemi.

Samuel Provazník

Samuel Provazník, Boskovice - Brno
student v USA, výherce stipendia, ročník 2021-2022

Jmenuji se Samuel, je mi 17 let a jsem z Boskovic. Rád sportuju a fotím.

Poslední příspěvky

20. 04. 2022 SAT week
17. 03. 2022 Výlet na Floridu
20. 02. 2022 Americký Super bowl
01. 02. 2022 Covid pozitivní v USA