Krok za krokem – od přihlášky k prvnímu dni ve škole v USA

studium v USA - střední škola
 1. Zaslání nezávazné přihlášky z webu nebo telefonát Janě Rule.
 2. Osobní setkání spolu s jedním z rodičů, jazykové testy (seznámení se s možnostmi zahraničních studií, rozdíly v destinacích a ve studijních programech, návrh vhodného programu dle Vašich požadavků a představ).
 3. Návštěva kanceláře školy zde v ČR a domluvení se na přerušení studia (možnosti ročního odkladu nebo rozdílových zkoušek, případně individuální plán).
 4. Uzavření smlouvy s CCI o středoškolském programu v USA.
 5. Vygenerování online přihlášky ze strany CCI a obdržení podrobných instrukcí k vyplnění (s možností osobní konzultace).
 6. Vyplnění přihlášky (obsahuje detailní informace o studentovi a i potřebné formuláře, které si student vytiskne a nechá si vyplnit od školy, lékaře a rodičů) - proces většinou trvá dva týdny.
 7. Po podrobné kontrole ze strany CCI probíhá případné doplnění chyb (pro hladký průběh přijetí do programu).
 8. Odeslání kompletní dokumentace do USA (student odešle pomocí své on-line aplikace).
 9. Posouzení jednotlivých dokumentů americkou vysílající organizací, případná žádost o doplnění.
 10. Po přijetí do programu začíná americká vysílající organizace s vyhledáváním vhodné hostitelské rodiny a školy v USA (může trvat v řádech týdnů i měsíců).
 11. Obdržení umístění včetně informací k hostitelské rodině, foto a detaily týkající se školy, předmětů, příletu atp.
 12. studium v USA - učebnaKontakt studenta s rodinou a koordinátorkou v USA (email, Skype, atp.).
 13. Nákup roční zpáteční letenky po dohodě s hostitelskou rodinou a navrhovaným datem příletu (CCI zde v ČR může zajistit, pro studenty doporučuji roční studentskou letenku s tzv. první změnou odletu z USA zdarma).
 14. Předodletová příprava zde v ČR - jednodenní informační setkání pro studenty a jejich rodiče, seznámení se s pravidly programu, instrukce k řešení problémů, popis života a studia v USA, tipy na dárky pro rodinu, co s sebou a co naopak s sebou nebrat, možnosti mobilních operátorů, platebních možností a řešení kapesného, detaily k zdravotnímu pojištění, možnost osobní konzultace s bývalými absolventy studia v USA, předání podkladů pro žádost o vízum na americké ambasádě (podrobný manuál pro vyplnění žádosti o vízum obdrží studenti emailem).
 15. Vyplnění žádosti o vízum na web stránkách americké ambasády, rezervace osobního předání pasu na ambasádě, schůzka na americké ambasádě (většinou do týdne od podání žádosti, není nutný doprovod rodiče, upozorňuji, že platnost pasu pro vstup do USA musí být minimálně 6m po konci programu).
 16. Návštěva zubního lékaře (vhodné 1-2 týdny před odletem).
 17. Nákup vhodných maličkostí, balení věcí, rozloučení se.
 18. Kontrola všech potřebných dokumentů a správnost údajů v nich, zanechání kopií doma u rodičů, 1ks kopie mít s sebou mimo příruční zavazadlo.
 19. Potvrzení si časů všech letů (ideálně 12h před odletem), informovat rodinu o případné změně.
 20. studium v USA - graduationInformovat hostitelské rodiče o svém aktuálním příletu.
 21. Odjezd na letiště.
 22. Po příletu na území USA je nutné nejdříve projít imigrační kontrolou, poté si vyzvednout zavazadlo a v případě přestupu toto zavazadlo opět odevzdat (není to nový check in, zavazadlo se jenom ''poponese'' skrz celní kontrolu), na koncové destinaci si vyzvednout zavazadlo (na baggage claim) a jít do příletové haly, kde na vás již čeká host.rodina a často i koordinátorka.
 23. Po úspěšném letu je nutné se ozvat rodičům v ČR a ideálně i do kanceláře CCI Janě Rule (stačí sms nebo krátký e-mail, že jste v pořádku dorazili na místo).
 24. První večer v rodině se seznámíte se všemi členy domácnosti a svým pokojem, vybavením domu a jdete většinou po náročné cestě brzy do hajan.
 25. Během dne, maximálně dvou si zvyknete na nový čas, je vhodné si s host.rodiči promluvit o pravidlech společného fungování, povinnosti, příchody, řešení špinavého prádla, úklidu, vaření atp.
 26. Po několika mála dnech vás čeká registrace ve škole - každý ze zahraničních studentů má k dispozici svého vlastního poradce (student advisor – counselor), se kterým si domluvíte vlastní rozvrh a řešíte s ním i případné změny, navíc je s ním i možná konzultace týkající se mimoškolních aktivit.
 27. V prvním měsíci vás také čeká společné setkání s ostatními zahraničními studenty z vaší oblasti spolu s koordinátorkou, kde se dozvíte další podrobnosti, především týkající se dané komunity a destinace.
 28. První den školy vás buď vyzvedne školní autobus v blízkosti vašeho nového domova nebo vás odveze hostitelská rodina, případně sourozenci, kteří chodí do stejné školy.
 29. A je to tady, první den v americké škole je před vámi!

Potřebujete s výběrem studia pomoci?

Poraďte se s Janou Rule, majitelkou CCI

konzultace zdarma
Už se to blíží…

Už se to blíží…

S rodinou i kamarády se snažím si to tu užít na maximum, už se to ale rychle chýlí ke konci… celý příspěvek

Spring break & TMSCA State meet

Spring break & TMSCA State meet

Howdy všichni! vítejte zpátky u dalšího blogísku z Texasu. Dneska se s vámi podělím o svoji spring break a o výlet do San Antonia na celkem prestižní science state meet. celý příspěvek