Zkušenosti studentů se studiem na střední škole v USA

Zkušenosti našich studentů se studiem v USA Vám mohou být inspirací i radami pro Vaše vlastní studijní cesty. Studentů jsme se zeptali, co jim studium dalo a co by doporučili budoucím studentům, kteří se do USA teprve chystají. Doporučujeme přečíst.

Pokud hledáte spíše informace, jak s námi byli studenti a rodiče spokojení a co jim studium na střední škole v zahraničí, případně právě studium na střední škole v USA, dalo, přečtěte si sekci Reference.

Anna Cirková, USA

Opravdu je potřeba si o všechno říct. Program je skvělý, nemůžu uvěřit, že už je konec, jela bych znova a znova a znova a budou mi všichni, co jsem za ten rok poznala, moc chybět. Dejte si pozor při volbě předmětů. Lepší je volba předmětu, kde musíte mluvit s lidmi jako je theater nebo debate. To je dobrý způsob, jak si najít kamarády.

Stát se exchange studentem bylo nejlepší rozhodnuti mého života. Chtěla jsem se naučit anglicky a vidět svět, ale dostala jsem toho mnohem víc. Získala jsem nové přátele, novou rodinu, nový domov, místo kam se vždycky můžu vrátit. Nikdy se mi ani nesnilo, že by mě ten program tolik změnil, ale vracím se jako jiný člověk, než jaký jsem byla při odjezdu. Program mi otevřel oči, naučil mě jak se postarat sama o sebe a jak je důležité si užít přítomnosti, protože to je to jediné, co máme jisté.

Tereza Kuželová, USA

Program se mi velice líbil. Asi bych jim doporučila, aby si našli co nejvíce aktivit (sporty, kluby..), protože tam si najdou co nejrychleji kamarády a můžou s nimi strávit i čas po škole. Také bych jim řekla, ať se nebojí, že se jim tady bude hrozně líbit. Tenhle program mi přinesl do života hodně a nikdy toho nebudu litovat. Užila jsem si to maximálně a jsem vděčná za tuhle zkušenost. Nejlepší chvilky z tohoto programu jsem strávila s mými kamarády a cestováním s mými host rodiči. Zážitek to byl obrovský. Doporučila bych to každému, co má tu možnost odjet.

Studentka Anna Máková – Massachusetts, USA

Tento rok byl rozhodně zážitek a ukázal mi hodně o mne samé i o světě. Nelituji jediného dne v Massachusetts. Vzkaz pro studenty: to, že ten rok není, jak jste si to představovali, neznamená, že jste si to neužili, a nebo, že jste udělali něco špatně. Každý najde své místo ve škole, i když to ne vždy bude ta cool skupina. Nakonec stejně zjistíte, že máte úžasné kamarády, které byste neměnili a které bude velice těžké opustit. Rozhodnutí odjet na rok do USA rozhodně nikdy litovat nebudu. Zlepšení v angličtině byla asi ta nejmenší věc. Naučila jsem se hodně, jako že být jediný neznamená být jedinečný, pro úspěch se musí pracovat. Myslím, že jsem tento rok žila, snažila se, pracovala, užívala si, smála se i brečela. Každý den se zdál jedinečný a já nechtěla ani jeden promrhat. Byl to rozhodně zážitek na celý život. Upozornění pro studenty: Vždy dělej více, než host. sourozenci. Přestože budeš vždy „part of the family“, jsi pořád host.

Natálie Dudová, USA

Domácích úkolů bylo opravdu hodně a tady je hlavně musíte dělat, v ČR jsou většinou dobrovolné, ale tady se z nich skládá výsledná známka. Strávila jsem nad nimi tak 1 hod, někdy 2, když jich bylo víc.

Jsem strašně ráda, že jsem se programu v USA zúčastnila! Na začátku jsem byla hodně vystrašená a stýskalo se mi, ale pak, když se začleníte v rodině a mezi kamarády, bude to nejlepší rok ve vašem dosavadním životě!

Celý program v USA byl skvělý, nešlo jen o angličtinu, jak jsem si na začátku myslela, ale šlo hlavně o samostatnost, poznání nové kultury, osobní vzrůst, dospění, jiný pohled na svět a věci. Najití nové rodiny, která zůstane ve vašem srdci napořád, skvělí kamarádi, se kterými máte nekonečno vzpomínek. I když jsem tu strávila jen jeden rok, vím, že to zde bude můj domov navždy.

Markéta Hofmanová, USA

Důležitá je komunikace a otevřenost. Studenti by se měli snažit pomáhat v domácnosti, protože to je to nejmenší, co mohou pro rodinu udělat. My exchange experience changed me completely. It made me step out of my comfort zone in which I was living before and compelled me to become an independent and mature person, who needs to set up in a new environment, communicate with foreign people, and take consequences for all achievements. I became more open-minded, understanding, and adaptive. I learned a lot about myself, about other people and about relations between people. I learned how to appreciate my family back home as well as my new host family. I recognized a lot of new cultures because my school campus was full of people from all around the world and I also met other exchange students here. Moreover, my host family became almost like my own. They cared about me very deeply They also took me to many interesting places such as Phoenix Zoo, Westgate, and many various restaurants. They taught me about their culture and my host mom cooked a lot of traditional meals for me. I don't remember what person I was before the stay, but I'm sure I left that "old me" at the airport the day I left.

Tereza Pivoňková, USA

Jsem opravdu moc ráda, že jsem se zúčastnila. Celý roční program v USA mi dal nespočet nových zkušeností. Uvědomila jsem si tu obrovskou hodnotu mé rodiny a také přátel. Zařizování si všeho sama, mě udělalo také hodně nezávislou. Jediná věc, kterou bych doporučila budoucím studentům, je nebát se těžkých začátků, tím myslím stesk po domově, nový životní styl a také trpělivost s dorozumíváním. Všechno se během těch 10 měsíců podá a hlavně to utíká opravdu rychle. 

Kateřina Procházková, USA

„Katko, co bys poradila budoucím studentům mířícím za oceán?“

Asi že když se vám něco nelíbí, jenom si o tom musíte promluvit. A taky se snažte pomoc vaší rodině. A když se necítíte dobře ve vaší rodině, domluvte se s vaší koordinátorkou nebo s Janou Rule. Zbytečně to neřešte s rodiči doma v ČR.

Ze začátku školního roku jsem strávila tak 20 minut nad učením, ale pak postupem času jsem dělala domácí úkoly ve škole. Já jsem neměla náročné předměty. Nejnáročnější asi byla Chemie AP a US History. Ale postupem času je vše lehčí.

Čím více víte před programem, tím je to pak lehčí. Dejte si pozor na vaše známky. Snažte se mluvit o všem s vaší rodinou. Najdete si hodně kamarádů.

Tak co bych mohla říct o tomhle programu. No asi je – byla to, ta nejšílenější věc, kterou jsem kdy udělala. Ale nikdy nebudu litovat. Díky tomuto programu jsem poznala mou druhou rodinu a hodně kamarádů. Díky této zkušenosti jsem hrála v Marching bandu, tancovala v Winter guard. Taky kdo může říct, že byl na pravém americkém plese? No já můžu. Ale není to jenom o zábavě nebo o škole. Tento program mi pomohl najít, kdo opravdu jsem. Naučil mě si vážit věcí, které byly obyčejné. Naučil mě být víc sebevědomá, a že můžu udělat cokoliv.

Program mi přinesl celkový vývoj, změnění hodnot a chování, ten pocit, že patřím do dvou kultur, pak jistě samostatnost, sebedůvěra, sociální inteligence, komunikační schopnosti.

Marek Lukáš, USA

Nedá se říct, že by mi něco vyloženě vadilo, snad jen omezení a všechny možné zákazy ze smlouvy, ale zároveň chápu, že jsou tyto zákazy nezbytné. Jediné co mi vadí, je moje čím dál horší schopnost mluvit a psát česky. :) Zapojte se co nejvíce do sportů, kroužků a hlavně aktivit v rodině!

Potřebujete s výběrem studia pomoci?

Poraďte se s Janou Rule, majitelkou CCI

konzultace zdarma
Poslední blog z USA

Poslední blog z USA

Čauky všichni, vítejte zpátky u mého blogu – tentokrát již posledního. Pokud jste četli blog předchozí, tak víte, že už jsem nějaký ten pátek zpátky v Česku, a tak si myslím, že nastal čas se tu s vámi rozloučit. celý příspěvek

VÍZUM a poslední MĚSÍC ŠKOLY

VÍZUM a poslední MĚSÍC ŠKOLY

Ahoj, čtenáři! Vítám vás po měsíci u dalšího příspěvku na mém blogu, tentokrát již čtvrtého. V tomto příspěvku se zaměřím na můj poslední měsíc školy a vyřizování víza do USA. celý příspěvek