3. díl – Stipendia pro zájemce o studium na střední škole v USA
Bára Kobrová: Vítejte u dalšího podcastu ve spolupráci s CCI. Moje jméno je Bára Kobrová a jsem bývalou studentkou jednoho ze studijních programů. Spolu se mnou vítám u mikrofonu Janu Rule. Ahoj Jani. Předešlé epizodě jsme probírali hostitelské rodiny. Dnes jsou na řadě stipendia. Tak pojď nám říct, v čem je CCI jedinečná, co se právě stipendií týká, kdo všechno může o to stipendium zažádat a atd.
Jana Rule: Tak já vás zdravím, dobrý den, tak stipendia jsem začala poskytovat již v roce 2009, kdy jsem se domluvila s mojí partnerskou organizací ve Spojených státech na možnosti udělení jednoho místa, jednoho stipendia pro nadaného českého studenta. Samozřejmostí je, že musí splňovat požadavky úplně stejně jako jakýkoliv jiný žadatel o J1 studium, ale samozřejmě, že pak na to, aby se stal daný student vítězem, tak musí splňovat další kritéria.
Bára Kobrová: Je to tedy stipendium, které uděluje Agentura, studentům, kteří se přihlásí do J1 programu?
Jana Rule: Přesně tak, což znamená, že část programu hradím z vlastních prostředků já část, a tu druhou část hradí ta americká vysílací organizace. No a postupem doby, jak šel čas, tak jsem se snažila o to, aby to místo nebylo jenom jedno. A v posledních pár letech se mi daří vlastně vysílat dva studenty na 100procentí stipendia a jednoho studenta každý rok na takzvané 50procentní stipendium.
Bára Kobrová: Co stipendium zahrnuje?
Jana Rule: Stoprocentně stipendium zahrnuje odpuštění celkového poplatku za program, což je řádově 12 tisíc amerických dolarů. Zahrnuje také zpáteční letenku a zahrnuje částečně I zdravotní pojištění. Jsou zde dva poplatky, které student musí uhradit. Je to poplatek za žádost o vízum, zhruba 180 dolarů a student musí být vybaven kapesným. 50procentní stipendium zahrnuje odpuštění toho poplatku za zprostředkování toho programu, což znamená, že je mu odpuštěno řádově 6 000 dolarů a student si nadále platí zdravotní pojištění a leteckou dopravu.
Bára Kobrová: Co splňovat, abych jsem mohla do tohoto programu, respektive výběrového řízení, přihlásit? A jak potom to konkrétní výběrové řízení probíhá?
Jana Rule: Každý rok v průběhu léta, kdy dojednám ty podmínky se svými americkými partnery, tak většinou v průběhu konci července nebo začátku srpna naleznete na webových stránkách cci.cz veškeré podmínky a termíny. Za mě opět je nutné, aby student v době odletu splňoval věk 15 18 a půl let. Uměl samozřejmě, nebo měl alespoň základní komunikační znalosti angličtiny, měl dobrý zdravotní stav a tou nejdůležitější vlastností je mít tu energii a ochotu naučit se, být flexibilní a snažit se prodat tu vlastnost, proč právě on by měl být ten, koho si vybere americká organizace jako za svého vítěze.
Bára Kobrová: Je tam nějaké doporučené věkové rozpětí, nebo je to tak, jak jsme zmiňovali I vlastně v těch předešlých dílech tématech, že se pohybujeme věkově od těch 15 do 18 let.
Jana Rule: Je to přesně tak, je to 15 18 a půl let v době odletu.
Bára Kobrová: Tak teďka pro studenty, kteří se rozhodnou přihlásit se do výběrového řízení o stipendium, tak co je čeká v průběhu toho výběrového řízení?
Jana Rule: Nejdříve je důležité poslat nezávaznou přihlášku. Já většinou v srpnu, kdy sděluji ty podmínky, tak tam bude už první termín prvního výběrového řízení. Pro letošní rok se výběrové řízení koná 22. Září v Hradci Králové, takže prvotně poslat přihlášku na základě vyplněné přihlášky vám přijde přesný instruktážní email s tím, co máte splnit a co dokdy máte dodat. Co se I zároveň dozvíte na webových stránkách.
Bára Kobrová: Kdyby mi nebylo cokoliv jasné, můžu využít případně konzultaci s tebou nebo s někým?
Jana Rule: No rozhodně konzultace ano, ne s někým ale se mnou. Takže buďto zvednout telefon a nebo já doporučuji jej ideálně napsat mě email na jana@cci.cz ,ráda zodpovím veškeré dotazy.
Bára Kobrová: A teďka pojďme tedy více tomu, co všechno si musím nachystat. Přihlášku jsme zmínili termín také. Tak na základě čeho potom jsou jednotlivý studenti vybíráni?
Jana Rule: Tak v detailech nebo v instruktážním emailu obdržíte informaci, že do pátku 20. Září máte na moji adresu přes formulář, který je součástí odpovědi na přihlášku, můžete uložit veškeré podklady, které jsou součástí té přihlášky. Ty podklady zahrnují vysvědčení za poslední tři roky, stejně tak jako spočítaný průměr známek za poslední tři roky. Student by neměl mít horší známku než za tři přinejmenším z anglického jazyka. Dále pak je zde esej na téma, proč chci studovat ve Spojených státech, nebo proč bych to měl být zrovna já, koho si americká strana vybere. Kreativitě se absolutně meze nekladou.
Bára Kobrová: Tady doplňující otázka, esej je v anglickém nebo v českém jazyce?
Jana Rule: Díky za optání, asi troufám si říct, že všichni tušíte, že to je v anglickém jazyce, ale musím I říci, že se mně stává každoročně, že obdržím esej v češtině. Tak poprosím všechny uchazeče opravdu v anglickém jazyce, nejenom že čtu esej já, ale samozřejmě zajímá ta esej I vysílající organizaci ve Spojených státech a mají zájem si tu vaši esej přečíst.
Bára Kobrová: Jaký je požadavek na délku té eseje?
Jana Rule: My požadujeme 400 slov a není zde žádný vzor. Já opravdu se snažím říct studentům, aby to uchopili tak, jak to cítí, ani nemusí být zcela gramaticky správná. Spíš si myslím, že americká strana hodnotí takový náboj a tu energii a to, proč ten student opravdu do těch Spojených států chce vyjet.
Bára Kobrová: Esej je tedy jednou z částí a co ještě dalšího je potřeba splnit?
Jana Rule: Jako takovou novinku, ale už, ne jako úplně novinku, už po dobu několika let se snažím studentům vysvětlit, že nejdůležitější je jaký prvotní dojem na sebe udělají. A to můžou prezentovat v tzv. devadesátisekundovém videu o sobě. Takže součástí přihlášky je I devadesátisekundové video, které student může uchopit v jakémkoliv duchu opravdu nedávám vůbec žádné meze ani instrukce, ale opět zdůrazňuji, že je potřeba, aby bylo v anglickém jazyce.
Bára Kobrová: Kdo potom následně hodnotí přihlášky a celkově vlastně tu úroveň a kvalitu. Na základě které se potom rozhodne, kdo bude těmi šťastnými, protože je to vícero studentů, není to pouze jeden.
Jana Rule: Samozřejmě, součástí toho výběrového řízení jsou tyto podklady, plus na informačních schůzce a na tom výběrovém řízení student píše samozřejmě I test z anglického jazyka a vyplňuje formulář, kde se ho americká organizace ptá na různé dotazy týkající se, ať už programu jeho rodiny oblíbených třeba předmětů nebo aktivit nebo jakým způsobem si představuje ten svůj pobyt ve Spojených státech. Já jsem takzvaný první filtr, což znamená, že čtu všechny eseje. Dívám se na všechny videa. Testy jsou celkem jednoduché k vyhodnocení. Samozřejmě se berou v potaz I průměry známek, z toho se dělá celkový počet bodů. Z každého toho výběrového řízení je pak určitý počet studentů, kteří postoupí do tzv. druhého kola a o vítězi samotném na základě toho mého prvního filtru rozhoduje americká organizace.
Bára Kobrová: Kolik tedy studentů ročně se může těšit na případné stipendium?
Jana Rule: Jak už jsem zmiňovala na začátku, tak letos ve školním roce 2024 2025 jsem udělila stipendium dvěma uchazečům na 100procent a jedné uchazečce na 50procent Stejně tak to bylo v loni I předloni. Jak to bude příští rok, se dočtete v srpnu na webu. Závisí to samozřejmě I na tom, jak budu letos opět úspěšná a jakým způsobem se domluvíme se svými partnery v USA.
Bára Kobrová: V tuto chvíli tedy známe už některé termíny, a to je srpen, co se týká těch prvotních přihlášek, potom září, do kdy mají být zpracované jak videa, tak eseje jak dlouho tedy potom napínáš studenty, než dojde k tomu samotnému vyhlášení?
Jana Rule: Vyhlášení samo o sobě probíhá většinu až v únoru, nicméně už týden po absolvování toho prvotního výběrového řízení ten student ví, jestli postoupil do dalšího kola nebo ne.
Bára Kobrová: Jani prozradit studentům, jaká je dle tvé zkušenosti vlastně pravděpodobnost toho, že někdo může být vybrán a usměje se na něj štěstí?
Jana Rule: No tak na tu se mě ptá téměř každý. Na každé výběrové řízení na ten jeden termín většinou přijíždí kolem 50, 60 studentů a vzhledem počtu udělených stipendií je to vlastně pravděpodobnost, dejme tomu 1 60, že vyhraju studium ve Spojených státech v hodnotě řádově 350 až 400 000 Kč. Takže ta pravděpodobnost za mě si myslím, je velice vysoká.
Bára Kobrová: A mě tedy nezbývá než pozvat studenty a vyzvat je I k tomu, aby průběhu srpna sledovali web CCI a nebáli se, protože jak se říká, štěstí je potřeba jít naproti. A minimálně, když se to nepovede, tak já věřím tomu, že už to sepsat si esej a natočit takový krátký spot sám o sobě vlastně samo o sobě velkou zkušeností. Takže přeji všem uchazečům na tento ročník mnoho štěstí a Jani ještě něco za tebe, co by se ráda dodala?
Jana Rule: Já bych chtěla říct, že kdo se bojí nesmí do lesa, což znamená, že každý z vás by si to měl přijet zkusit. Přejeďte se za mnou do Hradce podívat, uvidíte, že informační schůzka a testy budou úplně v pohodě a budete o krok blíž svému snu.
Bára Kobrová: Já moc děkuji za dnešní díl. Těm, kteří se je pustili třeba jenom tento díl o stipendiích, tak vás zvu I k dalším dílům, které se týkají třeba hostitelských rodin nebo toho, jak vůbec funguje studium na středních školách, protože pokud vyhrajete stipendium, tak je to něco, co vás v blízké budoucnosti čeká a jsou tam velmi cenné informace, ale I naše osobní zkušenosti, které vás mohou připravit na pobyt. Děkujeme.
Jana Rule: Děkuju a mějte hezký den.
Diskuze, hodnocení a zkušenosti
Utah a první fotbalová hra
Ahoj, vítejte po dalších čtrnácti dnech u dalšího blogu! V dnešním blogu se dozvíte, jaké byly mé další závody, jak vypadá národní park v Utahu a jak probíhala první fotbalová hra naší školy. celý příspěvek
Jak vypadá let do USA?
Ahoj, čtenáři! Vítejte po týdnu u dalšího blogu, tentokrát konečně z USA. V rámci dnešního příspěvku se podíváme na to, jak vypadá takový zaoceánský let. celý příspěvek