Vánoce a první lyžování

Poslední víkend před Vánocemi nám otevřeli lyžařské středisko. Abych pravdu řekl, lyžování se tady od evropského liší v mnoha věcech. Lyžařský areál leží v malém městečku Girdwood.

Velikostně bych ho přirovnal k našemu Špindlu, nic velkého. Lyžovat se zde začíná od 10:30, jelikož slunce vychází kolem desáté. Doma jsem byl zvyklý vstávat v brzkých hodinách, abych si užil krásně upravené sjezdovky. Tady si aspoň mohu trochu přispat. Sjezdovky jsou značené barvami jako u nás až na pár výjimek. Začíná se zelenou (kterou jsem zde neviděl), poté pokračuje modrá, černá a nakonec dva černé diamanty. Dokonce tu mají nejprudší svah v Severní Americe (představit si to můžete jako velmi prudkou zasněženou skálu), který ale zatím není otevřen. Abych to uvedl na pravou míru, Aljaška je známá velkým množstvím sněhu. Již nyní tu máme zhruba 3 m na nejvýše položené sjezdovce. Největší přívaly sněhu přicházejí až v lednu. Lyžování tu je hlavně o „prašanu“, a proto tu má většina lidí freeridové lyže. Nejvýše postavené vleky zavírají v půl čtvrté, zbytek areálu je v provozu do 20:00 jako večerní lyžování. V zimě je však větší část střediska ve stínu z důvodu nedostatku slunečního záření. I přesto můžete pozorovat krásné západy slunce.

Den před Vánocemi jsem zahájil přípravou bramborového salátu a poslední várkou lineckého cukroví. Na Štědrý den jsme se s rodinkou byli podívat na výstavě perníkových chaloupek, tedy spíše perníkové vesnice. Večer jsme se s chutí pustili do bramborového salátu, který jsem letos dělal poprvé sám. Sice to vyšlo až na druhý pokus, jelikož jsem brambory moc rozvařil. Musím ale říci, že se mi velice povedl.  K salátu jsme měli skvělého aljašského platýse a steak z losa. Po večeři nás čekala objížďka vánočních světel po celém městě a rozbalování prvního dárku. Zbytek až druhý den ráno. Přece jenom jsem v Americe, kde se Vánoce slaví převážně 25. prosince.  Druhý den byl plný aktivit jako ten předchozí. Po snídani jsme vyrazili běžkovat. Zkoušeli jsme zapřáhnout našeho psa, ale moc to nevyšlo. Před večeří jsme si krátce zabruslili na nedalekém jezeře. Večer nás čekala rodinná večeře, letos pouze v malém počtu. Normálně se tu prý scházejí v počtu 25 lidí.

Vánoce byly jedny z mých posledních dnů s první hostitelskou rodinou. 28. prosince nastal den D. V pondělí po lyžování mě čekala výměna rodiny. Tuto změnu jsem měl v plánu už delší dobu hlavně kvůli novým zkušenostem a zážitkům. Přál  jsem si poznat aljašský život  i v jiném rodinném prostředí a získat jiné zkušenosti.

ODKAZY NA VIDEA:

Vánoční světla:    https://youtu.be/dX8UncHbPiI

Alyeska Ski Resort:    https://youtu.be/QyC5ljAB9lw

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování