Díkuvzdání na Aljašce

Minulý týden jsme s rodinkou vyrazili oslavit Díkuvzdání za jejich přáteli do malého rybářského městečka Cordova, které leží v úplně jiné krajině, než jsem zatím viděl. V úterý po výuce jsme měli namířeno na letiště, kde náš výlet začínal.

Let nám vyšel na úžasný západ slunce s výhledem na zasněženou aljašskou krajinu. Počasí se měnilo každý den. Nejprve foukal silný vítr, poté zas hodně pršelo, ale našel se jeden slunný den bez jediné kapky vody, kdy jsme vyrazili bruslit na nedaleký ledovec. Při této příležitosti jsem si s sebou vzal dron, ze kterého mi vyšly krásné záběry na ledovcové pole a samotný ledovec (viz odkaz na video).  Další den nás čekala procházka do nedalekého lesa, který bych přirovnal k našemu Boubínskému pralesu. Něco takového jsem ještě neviděl. Vše bylo porostlé mechem a lišejníky. Večer jsme strávili přípravy na čtvrteční večeři-pečení dýňového koláče (který jsem si mimochodem představoval mnohem lepší) a plnění krocana nádivkou. V den Díkuvzdání jsme se šli podívat do místního muzea a přístavu, kde nám strejda mé hostitelské sestry ukázal jeho rybářskou loď. Netušil jsem, jak složité rybaření může být.

 

Tento týden jsem se byl podívat do zdejšího muzea aljašské kultury a umění. Dozvěděl jsem se mnoho nových a zajímavých informací o zdejších předcích (Eskymácích), jejich kultuře a objevení Aljašky. Kdo by byl řekl, že první pláštěnka byla vyrobena ze střev lachtanů, nebo že první „tenisová“ čepice s kšiltem sloužila k měření času podle polohy slunce. Nejvíce mě ale zaujaly obrazy aljašské krajiny. Občas jsem si myslel, že se jedná o fotky a ne obrazy.

S přibývajícím sněhem mi začaly tréninky na běžkách a to denně. Začínáme vždy ve 3 hodiny, což nám krásně vychází na západ slunce okolo 4. odpoledne.  Běžkování asi nebude můj šálek kávy. Nikdy jsem nepochopil, proč bych se měl šplhat do kopce, když můžu snadně lyžovat z kopce dolů. Na druhou stranu ale musím zmínit, že ty západy slunce tu jsou opravdu krásné. Také jsem tu poprvé pokořil osobní rekord -20 stupňů, bohužel na běžkách. Nebylo to nic strašného, čekal jsem to mnohem horší. Nízkým teplotám tu ale není konec. -20 je teprve začátek.

Doporučuji shlédnout videa z dronu.

ODKAZ NA VIDEA:         https://youtu.be/cIHXuw93YHo          https://youtu.be/nw5RT-qanZM 

 

 

Výhled na západ Slunce z letadla

Copper River Trail

Jeden z největších stromů, co jsem kdy viděl

Sheridan Glacier, Cordova

přístav, Cordova

muzeum, Anchorage

Západ Slunce na běžkách

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování