První týdny školy

Vítám vás zpátky na mém blogu. Dnes vám povím, jaké byly moje první týdny na Americké High School.

Moje škola se nachází ve městě zvané Fort Collins a podle toho města se i také jmenuje. Škola mi každý den začíná v 9 hodin ráno, což je o dost pohodlnější, než jak jsem to měl v Česku, kde mi začínala už v 7:50. Věc, co je ale o dost jiná oproti Česku je ta, že hodina tu trvá 90 minut místo 45 jak jsme na to zvyklí. Také je to tu rozděleno na sudé a liché dny. Funguje to tak že máte seznam svých předmětů očíslované od 1 do 8, takže v pondělí a středu máte své liché předměty a v úterý a čtvrtek své sudé. Pátek je jiný, to je totiž jediný den v týdnu, kdy máte všech 8 předmětů a hodiny mají jen 42 minut. Je to složité ale dá se naštěstí na to rychle zvyknout. Další věc odlišná od Česka je, že každou hodinu máte v jiné učebně a všechny přestávky, kromě obědové, která je 50 minut, mají 5 minut. Ješzě vám rychle sdělím jaké mám předměty. Mám matematiku, biologii, Americkou historii, Americkou literaturu, tělocvik, španělštinu a byznys, osmou hodinu nemám.

 

A teď už k samotnému týdnu. V pondělí jsem se dostavil do školy a prvně jsem musel podle čísla najít svoji učebnu. Poté jsme se museli všichni ve třídě seznámit a pak se nám přestavila učitelka. Stejně to vypadalo ve všech ostatních hodinách jak v pondělí, tak i v úterý. Poté přišla středa, a to už jsme se normálně učili. Věc, kterou teď nově zavedli je to, že v průběhu všech hodin máme krátké přestávky, kde všichni deme ven a sundáme si masky. Masky totiž musíme mít v celé budově školy. Tyto přestávky si nastavuje každý učitel sám, tak jak se mu zrovna hodí. Toto je prakticky jediné covidové omezení, které tu v Coloradu máme. Vraťme se ale zpátky ke škole. První dva týdny školy byly takové hektické. Bylo to, protože hodně lidí si ještě chtělo změnit nějakou hodinu, a to se může jen první dva týdny školy. Jestli se chystáte také na studium v USA, tak bych vám doporučil, abyste se nebály říct co chcete. Tím myslím například změnu nějakého předmětu, nebo když potřebujete s něčím pomoct. Já jsme to taky udělal, že jsem si změnil předmět a jsem za to rád, protože teď mám předměty, co mě baví. Také bych vám chtěl říct, že se změnami se počítá, takže se nemusíte bát, že někomu přiděláváte práci. Moje změna předmětu proběhla asi nějak takhle. Přišel jsem do kanceláře, kde jsou všichni studijní poradci a zapsal jsem se na čekací list toho svého. Ten si mě za chvíli zavolal a zeptal se co potřebuji. Řekl jsme mu, že bych si chtěl změnit moji pátou hodinu. On mi podal seznam všech předmětů a řekl ať si nějakou vyberu místo toho. Já jsem si tedy vybral a řekl jsem mu to. On se pak akorát podíval, jestli je na tu hodinu, co jsem si vybral volné místo a když vyděl, že tam je tak už mi jen vytiskl nový upravený rozvrh hodin.

 

Teď vám řeknu, jaký na mě první dva týdny školy měly dojem. Ze začátku jsem nechtěl nějak moct mluvit, protože jsem se bál že řeknu něco špatně, nebo mi nebudou rozumět. To se naštěstí nestalo, a tak jsem se rozpovídal.  Věc, co se mi hrozně líbila a udělala na mě velký dojem je ta, že učitelé se s vámi baví jako se sebou rovnými, skoro až kamarádsky. Tím pádem jsem neměl žádný problém za nimi zajít říct jim, že jsem výměnný student. Všichni učitelé mě uvítali a vyptávali se na moji zemi. Také mi tento jejich přístup pomohl s tím, že jsme se nebál jich zeptat, když jsem něčemu nerozuměl, nebo potřeboval s něčím pomoct.  Celkově se mi na škole v Americe líbí a všichni se vám snaží pomoct ať jde prakticky o cokoliv.  

hlavní vchod školy

Fort Collins High School

Samuel Provazník

Samuel Provazník, Boskovice - Brno
student v USA, výherce stipendia, ročník 2021-2022

Jmenuji se Samuel, je mi 17 let a jsem z Boskovic. Rád sportuju a fotím.

Poslední příspěvky

20. 04. 2022 SAT week
17. 03. 2022 Výlet na Floridu
20. 02. 2022 Americký Super bowl
01. 02. 2022 Covid pozitivní v USA