Ski cross a spousta lyžování na Aljašce

Zdravím všechny u mého nového blogu, tentokrát po trochu delší době. Na Aljašce se aktuální situace začíná zlepšovat, čísla klesají a pomalu se rozvolňují preventivní opatření. Dokonce bych se už za 3 týdny měl podívat poprvé do školy. Moje hostitelská máma pracuje v nedaleké nemocnici, a proto jsem se mohl nechat naočkovat první dávkou vakcíny. Druhá mě čeká za tři týdny.

Čas se opět vrací do normálu, dny se prodlužují a nocí ubývá. Aktuálně tu už máme východ slunce v 8.00 ráno a západ po 18.00.  Zimní tmu jsem čekal o trochu delší.  Začíná se také prodlužovat otvírací doba lyžařských středisek a můžeme lyžovat až do 17.30. Od mého posledního blogu jsem toho stihl spoustu nalyžovat na sjezdovkách i na skialpech. 

V lyžařském areálu jsem se opět domluvil s místním fotografem a pořídil si pár nových fotek z lyžování, tentokrát na manšestru. O víkendu, když se do areálu navalila spousta lidí, jsme zamířili na skialpy.  Vyrazili jsme brzo ráno, abychom stihli východ slunce.  Kamarádi mě probudili v 6 ráno, že vyrážejí z města. Sotva jsem se stačil nasnídat a obléct. Stálo to ale za to, na parkoviště jsme dorazili první, a to nám dalo náskok před ostatními. Předchozí noc napadlo spoustu prašanu a první stopy ve sněhu byly neuvěřitelné. Ne vždy ale všechno vyjde tak, jak má. Při první jízdě se mému kamarádovi podařilo spadnout a jeho lyže odjela až dolu do údolí. To po dvouhodinovém výšlapu trochu zamrzí.

Minulý víkend tady probíhal závod ve skicrossu, a to jsem si nemohl nechat ujít.  Přestože jsem předchozí den nepěkně upadl a moje holeně to úplně nezvládaly, do závodu jsem nastoupil.  Skicross je kombinace alpského lyžování s klopenými zatáčkami a skoky, který dokonce vznikl zde na Aljašce v lyžařském areálu Alyeska. Před vlastním závodem mají závodníci nejprve prohlídku trati, kde se dozví, co je vlastně čeká a poté pokračují jednou jízdou na čas, podle které se rozdělí startovní brány. Většinou se startuje ve 4-5 najednou. Správný výběr startovací brány může dodat malý náskok před ostatními, záleží na směru první zatáčky. Skicross se jezdí na vyřazování, jako turnaj ve fotbale. Ve finálních závodech nejde o čas, ale o umístění, podle kterého se postupuje do dalšího kola. V mé kategorii jsme ale byli jen 4, takže nám stačila jen jedna jízda.

západ slunce z areálu

východ slunce před výšlapem

západ slunce z areálu

Foto s pár závodníky

příprava lyží před závodem

startovací brány

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování