Má cesta za americkým snem očima rodiče!

Až jednoho dne, bylo to v říjnu 2018, se mě zničehonic Martin zeptal: „Mami, co děláš zítra ve 21.00 hod.?“. Vůbec jsem nechápala… No a čtvrtek 25. 10. 2018 se stal tím osudným dnem. Večer kolem 21.00 hod. jsme se přes skype spojili s Janou Rule a kolotoč se roztočil.

Martin vždycky, už jako malý kluk, mluvil o tom, že jednou pojede do Ameriky. Byl to vždy jeho největší sen. Vždy jsem se jen usmála a říkala si, že je to nemožné a že bych ho stejně tak daleko nikdy nepustila. Ale byl tak odhodlaný, že jsem mu vždy jen řekla: „To víš, že jo!“ a myslela si o tom své. Kdybych jen tenkrát věděla…
Angličtina ho vždy bavila, sledoval filmy a videa v anglickém jazyce. Myslím, že velký zlom a obrovská chuť si svůj sen splnit nastal v okamžiku, kdy nastoupil na gymnázium a na anglický jazyk dostal toho nejlepšího učitele, kterého si mohl přát. Ten, se mu stal velkým vzorem a angličtina se stala jeho nejoblíbenějším předmětem. Tehdy Martin začal vyhledávat různé agentury, zprostředkovávající studijní pobyty v USA. Pořád jsem to nebrala vážně a vůbec jsem netušila, jak moc je Martin odhodlaný…

Až jednoho dne, bylo to v říjnu 2018, se mě zničehonic Martin zeptal: „Mami, co děláš zítra ve 21.00 hod.?“. Vůbec jsem nechápala… No a čtvrtek 25. 10. 2018 se stal tím osudným dnem. Večer kolem 21.00 hod. jsme se přes skype spojili s Janou Rule a kolotoč se roztočil. Martin byl naprosto nadšený a já jen celou dobu tvrdila, že ho stejně nikam nepustím, že je to nemožné, aby odjel studovat tak daleko a hlavně na tak dlouho. Paní Rule sice byla moc milá, snažila se mi vše podrobně vysvětlit, zodpovídala mé dotazy, snažila se mi vysvětlit, že mé obavy jsou zbytečné, ale já v tu chvíli nechtěla vůbec ani pomyslet, že bych Martina někam pustila. No, sama tomu nevěřím, nevím, co a jak mě přesvědčilo, ale 11. 11. 2018 jsem se vydala s Martinem vlakem z Mostu do Hradce Králové na informační schůzku s Janou Rule, týkající se studia v USA.

Už na té schůzce jsem byla nalomená. Martinovi zářila očička, hltal každé slovo J. Rule a je pravda, že i já jsem si začala říkat, proč mu tuto zajímavou zkušenost nedopřát. Odjížděli jsme se smlouvou v ruce. Musím říct, že jsem internetové stránky CCI měla přečtené zepředu i zezadu. Kontaktovala jsem i několik rodičů, jejichž děti také absolvovaly studium v zahraničí. Zajímal mě jejich postoj, jejich pocity, zkušenosti, prostě jak to všechno vnímali, jako rodiče. Přečetla jsem všechny studentské blogy. A musím říct, že jsem dostávala jen samé pozitivní zprávy. A tak to vše začalo…

Martin si začal vyřizovat všechny potřebné dokumenty, které byly součástí přihlášky. Zkompletovanou přihlášku jsme odeslali 9. 1. 2019. Od té doby byl Martin přilepený na emailu snad ve dne v noci. Nemohl se dočkat zprávy o jeho umístění v USA a byl zvědavý na jeho hostitelskou rodinu.
Byla sobota 4. 5. 2019, když přišel email s tím, že střední škola, na kterou Martin v USA nastoupí, se nachází na Floridě. Byly to dlouhé měsíce čekání, ale dočkali jsme se. Informace o hostitelské rodině, spolu s jejich fotografiemi jsme obdrželi začátkem června 2019. Začalo mi docházet, že se to stane, že Martin opravdu brzy odletí tisíce kilometrů od nás a ještě k tomu, na celých 10 měsíců.
V neděli 23. 6. 2019 se uskutečnila „předodletová“ informační schůzka v Hradci Králové. Probíhala od 10.00 do 15.00 hod. a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a důležitých informací. Co já jsem především ocenila, byla účast studentů a jejich rodičů, kteří se právě ze studijního pobytu vrátili. Jejich vyprávění a odpovědi na naše dotazy byli pro nás povzbuzující.

Martin si vyřizuje vízum, nakupujeme dárky pro hostitelskou rodinu, prostě přípravy vrcholí…
A je to tady, nastal den „D“ – 1. 8. 2019 – Martin odlétá vstříc novým zkušenostem a zážitkům. Nikdy předtím nikam neletěl, ale zvládl vše na jedničku – přestupoval v Amsterdamu a Atlantě. Na letišti v Pensacole na něj čeká hostitelská rodina a život v USA právě začíná – splněný sen je tu!

  

 

Martinův pobyt v USA pomalu končí. Myslím, že nám v ČR utíkaly měsíce mnohem pomaleji, než jemu. Má spoustu nádherných zážitků, navázal nová přátelství nejen s místními, ale i s výměnnými studenty z jiných zemí. Získal mnoho zkušeností a myslím si, že se nám vrátí úplně jiný človíček, než který nám před několika měsíci odlétal. S jeho „druhou rodinou“ zůstaneme určitě ve spojení a pevně věřím, že se jednoho dne všichni společně sejdeme a užijeme si krásné chvíle. Patří jim velký DÍK!!!

Na závěr bych také chtěla nesmírně poděkovat Janě Rule, opravdu upřímně MOC DĚKUJI za VŠE!!! Od samého počátku nám byla vždy nápomocna. V průběhu pobytu, při jakékoliv situaci, ať už se týkala dotazů, pomoci, rady, vždy byla okamžitě připravena a ochotna nám pomoci. Vždy byla vstřícná a milá, vždy pro nás měla pochopení, trpělivost a řešení. Všem, kteří se rozhodují a váhají, zda svým dětem umožnit studium v zahraničí, bych vřele doporučila spolupráci právě s Janou Rule. Přes mé počáteční obavy jsem moc ráda, že jsem svému synovi tuto úžasnou příležitost mohla dopřát.Martin Laštůvka

Martin Laštůvka, Most
student v USA, ročník 2019–2020

informace o studentovi...

Poslední příspěvky

16. 01. 2020 Vánoce na Floridě!
07. 11. 2019 Homecoming!