Farm Base aneb krásy Kansasu

Co si představí Evropan, když se řekne Kansas? Pravděpodobně nic moc. Možná ani nebude vědět, kde toto „srdce“ Spojených Států leží. Než jsem odjel, v podstatě každý se chtěl o Kansasu dozvědět více. Nemyslím to tak, že by se před Národním divadlem pořádali velké demonstrace proti informačnímu embargu z chudinkého Kansasu, ale všichni, kteří byli do mé cesty nějakým způsobem vtáhnuti, se o Kansas začali zajímat a já jsem byl ten, který by o něm měl něco vědět. Babičky, Strýcové, kamarádi, náhodní kolemjdoucí a vůbec všechny, Kansas zaměstnával. Nedokázal jsem jim objektivně odpovědět. Za čtrnáct let mého života by mne nikdy ani nenapadlo, že bych mohl na něco jako „Kansas“ vůbec pomyslet, a najednou jsem o tom měl vyprávět. Samozřejmě, dokážete toho „vygůglovat“ spoustu, ale dokud tuto „Farm Base“ nenavštívíte, nedokážete si to představit. Kansas bych chtěl představit takový, jaký opravdu je.

Když jsem poprvé opustil budovu klimatizovaného letiště, dostal jsem nečekanou tepelnou ránu. Uvnitř se teplota pohybovala okolo 72°F (21°C) a teplota venku asi 98°F (37°). Tak velký teplotní šok jsem zažil naposledy v sauně. Nebylo to naposledy. Ale obecně na teplotní rozdíly je Kansas opravdu velký expert. Nejteplejší letní den jsem zažil několik dní po příletu, kdy teplota překročila stovku. Pro porovnání.. nyní, o tři měsíce později, jsme si již dva dny užívali sněhu.

Kansas vás avšak dokáže překvapit i ve spoustě jiných věcí. Jednou z nich je naprosto unikátní jednotvárnost a nudnost. Jakmile jsme opustili budovu letiště, byl jsem opravdu zvědavý, jestli je Kansas taková placka, kterou se mi snažil vnutit Google. A nelhal. Když opustíte město, dostanete se do míst, kde kralují krávy a jejich nikde nekončící pastviny, občas na vás vyskočí nějaký ten strom, vyschlé pláně bez vody a života, a nebo naopak jezera, která se rozlévají na několik desítek čtverečních kilometrů. Paradox.

Kupodivu, Kansas není jen a pouze o krávách a polích. Nachází se zde i spoustu vesniček, městeček a měst a to i přesto, že tento stát je domovem pouze pro necelé tři miliony Kansasčanů. Já žiji na místě, které jsem jmenoval jako třetí, tedy město Wichita. Až by se dalo uvažovat o tom, zda-li nebylo ukradeno z Kalifornie nebo Floridy. Se vší slušností a úctou musím říci, že Wichita je opravdu krásné město a do Kansasu vůbec nezapadá. Tím nechci říct, že zbytek Kansasu není hezké místo, ale žádná perla a zázrak přírody to také není. Najdete tu všechno. Moderní infrastruktura, spousta velkých nákupních center, kde seženete všechno. Tím myslím opravdu všechno.. nedávno jsme kupovali kostým na Halloween. Můj „host“ táta potřeboval něco opravdu speciálního a sehnali jsme kostým „TrumpKina“. Dýně se zlatavými vlasy a ostře červenou kravatou. Ano, seženete tu opravdu vše. Dále potkáváte restaurace na každém rohu, knihovny, kina, spousta zeleně, která tu opravdu dominuje nebo třeba "historické centrum".. taková malá Praha, avšak s Americkým kouzlem. Dalo by se polemizovat nad tím, co v Americe "historické centrum" znamená, každopádně se jedná o hezké místo, které toho už má za sebou spousty. 

Bohužel, vesničky a městečka už nejsou takovou chloubou. Tato místa doplácejí na extrémní vzdálenosti. V Americe je všechno daleko a v Kansasu to platí dvojnásob. Nejsou nijak zvláště hezké, všude se nachází opravdu hodně prachu, je vidět spousta opuštěných, popřípadě neudržovaných domů a vcelku z těchto míst nemáte dobrý pocit. Nechci mluvit obecně, ale tento obraz se mi naskytl vícekrát a bohužel, je to Kansaská realita.

Kansas je Kansas. Má svoje krásy, ale bohužel má i spoustu vnitřních problémů, do kterých můžete nahlédnout až poté, co je vidíte na vlastní oči. Píši o tom s podtónem ironie, ale uvědomuji si, že farmářský život, který tu spousta lidí žije, není jednoduchý a přináší sebou spousty strastí a problémů. Dle mého názoru je Kansas lehce opožděný oproti zbytku Spojených Států a věci se tu nedějí úplně správně. U moci jsou tu Republikáni, nic moc se tu nemění a Kansas se neposouvá, ale naopak stagnuje. Zatímco zbytek USA letí raketovým tempem kupředu, tady je to jako se špatně nařízenými hodinkami. Je to místo, které má svoje kouzlo, to ano.. ale rozhodně si tu nedokážu představit svůj život.