Změna hostitelské rodiny v USA

Ahoj, vítám Vás všechny u svého blogu. Dneska bych se chtěla rozepsat o tématu, o kterém se dle mého nemluví dostatečně. Přitom si tím musí projít velká část studentů a není to vždycky příjemné. Je to změna hostitelské rodiny.

Já si tímto musela projít sama, a proto vím, že to není vždy jednoduché. Ačkoli jsem na studiu v Americe už od srpna, trvalo mi dlouhých pět měsíců, než ke skutečné změně došlo. Samozřejmě jsem si vždy uvědomovala, že všechno nejde podle mých představ. Zatímco ostatní výměnní studenti do svých hostitelských rodin skvěle zapadli, já měla pocit, že je něco špatně. Byly situace, ve kterých jsem se necítila dobře, bála jsem se s mou host rodinou mluvit, cítila jsem se, že jsem tam navíc. Pořád jsem se ale uklidňovala, že se to přece zlepší a že mám už jen X měsíců před sebou. Někdy to tak skutečně bylo, a já měla pocit, že si k sobě hledáme cestu, ale pak se zase něco stalo, a bylo to jako dřív.
Bohužel jsem z toho často vinila i sebe. Říkala jsem si, že se musím více snažit, že nejsem dost dobrá, a že oni přece nejsou zlí lidé, že je svým způsobem pořád miluju. Ale v žádné takové situaci není jednostranný viník. Někdy se stane, že student prostě do rodiny nezapadne, a nevytvoří si k členům rodiny to pravé pouto. To je naprosto v pořádku, v takových situacích se ale nemůžeme to snažit jen "přetrpět", ale postavit se za sebe.
Lokální koordinátorka je člověk, který má nad výměnnými studenty dohled a stará se, aby byli všichni v pořádku. Já se dlouhou dobu bála s ní mluvit, měla jsem pocit, že to je moje chyba, a strachovala jsem se, že mě nepochopí. Dnes už vím, že to byla velká chyba, a že jsem se jí měla otevřít s mými starostmi a obavami týkající se host rodiny dřív. Koordinátoři mají většinou zkušenosti a ví, jak se v takových situacích zachovat a jak Vám poradit, případně danou situaci řešit. Je opravdu důležité nebát se a pokud máte nějaký problém, tak koordinátorce zavolat a promluvit si s ní. Ačkoli se to zdá prvně těžké, rozhodli jste se jet do USA z nějakého důvod, a zasloužíte si ten nejlepší pobyt, jaký jen můžete mít.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti, je to pravděpodobně znamení něco se situací dělat, nebo si minimálně promluvit s koordinátorkou. Hostitelská rodina hraje zásadní roli v životech všech výměnných studentů, a mělo by to být "safe place", kam se budeme ze školy či tréninků vždycky rádi vracet a budeme chtít mít s rodinou kontakt ještě roky po konci našeho roku. Nikdy není moc pozdě nebo brzo rodinu vyměnit, protože nikdy nebude perfektní načasování nebo perfektní situace.
Když se podívám zpátky, jsem stále moc vděčná za to, že si mě má první hostitelská rodina vzala a že mi dala tuhle příležitost. Ale jsem také neskutečně vděčná za moji novou host rodinu, kde se konečně cítím dobře a tak, jak jsem se měla cítit celou dobu. Nyní si neumím představit, že bych byla v lepším prostředí a jsem velmi šťastná a spokojená s tím, jak to celé dopadlo. Takže se určitě nebojte dát vědět, pokud se necítíte dobře, protože toho nikdy nebudete litovat!
Pokud má kdokoliv nějaké otázky, nebojte se mi napsat na Instagram: @juliemikulova_
Julie Mikulová

Julie Mikulová, Ostrava
studentka v USA, ročník 2022-2023

Poslední příspěvky

03. 10. 2022 Příjezd do USA