Santa Claus is coming to town!

Howdy! Tak jsem tady zpátky asi po měsíci oooops. Věřte, že jsem se od díkuvzdání až po Vánoce skoro nezastavila. A teď už ani neumím česky jujky. Nicméně, dneska vám povím, co se všechno během této doby událo a že toho bylo hodně. Na Christmas break si vyhradím samostatný post, protože si to, myslím, zaslouží:D Tak teda nějaký life update – o přípravě na Vánoce, campování, pečení, darování krve, založení UIL science teamu a více …

Začnu nějak chronologicky, v mé hostitelské rodině máme svaté pravidlo – "no christmas music, decorations etc. before we cut the turkey!" takže Vánoce se začaly slavit hned v pátek po díkuvzdání a že to bylo veliký. Musím říct, že jsem si celou tu vánoční sezónu moc užila, protože tady je všechno neuvěřitelně festive, obrovské dekorace, všechno svítí apod. Docela šok pro takového "Marcela z malého mesta", jako jsem já;).

Dva měsíce před odletem jsem se v Praze poznala s Američankou a zjistila jsem, že je shodu okolností z Texasu. V Praze byla na 6 týdnů v rámci exchange programu na její vysoké škole a organizace cru. Proč je to důležité? Lacy studuje v Tennessee, ale na díkuvzdání přijela zpátky do Texasu, a to znamenalo jediné – reunion. Společně jsme jely na christmas lights show, daly si chick-fill-A a pořídily si vánoční svetr (můj má světýlka). Udělalo mi to strašnou radost, protože jsem po dlouhé době viděla známou tvář. A tohle všechno jen díky tomu, že umím anglicky (Lacy česky totiž vůbec neumí). Ne nadarmo se říká: "Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem." Angličtina mi umožnila poznat nové kamarády, kulturu, vyzkoušet spoustu nových věcí, ke kterým bych se jako (jak já říkám) "čechyše" nikdy jinak nedostala. Poznávat lidi z různých koutů světa je strašně super a dá vám to opravdu hodně, i přesto že to je často výstup z komfortní zóny - přece jen najít téma k hovoru s někým z úplně jiného kraje nemusí být vůbec jednoduché. Ta snaha za to ale stojí a tisíckrát se vám to vrátí.

lights show

Radiance at the ranch - vánoční show se světýlky. V podstatě šlo o pole pokryté všemi možnými dekoracemi, mezi kterými jsme pak v autě projížděly.

Další zajímavou zkušeností posledních týdnů je určitě darování krve, tady v Texasu můžete darovat krev legálně od šestnácti (se souhlasem rodičů). Mně už nějakou dobu osmnáct je, a tak jsem se zapsala na školní blood drive. Už dlouho jsem chtěla jít darovat krev, neboť v tom vidím smysl, a nikdy by mě nenapadlo, že poprvé se mi to podaří právě v Texasu. Trochu jsem se bála, protože jsem malinká, ale zvládla jsem to bez obtíží, a ještě za odměnu dostala deku:D (fotku tady radši nepřidávám).

Společně s rodinkou a ostatními exchange studenty jsme navštívili obrovskou výstavu ledových soch – téma Grinch. V areálu bylo asi -15°C, což je na Texas dost nezvyk. Dále jsme s podnikli další campovací výlet – tentokrát do Dinosaur Valley State Park. To je park, ve kterém se našlo několik stop po dinosaurech. Tak jsme šli párkrát na túru, promítli si Jurassic Park a opekli s’mores - prostě takový krásný americký glamping. Také jsme vyrazili do Fort Worth Dickies areny na koncert Trans-Siberian Orchestra, který byl vánočně naladěný + nám zahráli několik jejich hitů. Byl to super zážitek a hodně se mi líbila práce techniků za celým vystoupením, protože světelná show byla naprosto šílená. Upřímně, tak měsíc zpátky jsem nevěděla, že tento orchestr vůbec existuje, ale o to jsem radši, že jsem se na něj dostala.

grinch

Socha Grinche na obrovské výstavě v hotelovém resortu Gaylord

concert

Fotečka z koncertu, produkce byla fakt šílenost. smekám technikům.

Na víkend asi 14 dní před Vánoci jsme si s exchange studentkou z Česka, která bydlí asi hodinku ode mě, naplánovaly ultimátní pečící víkend. Během dvou dní jsme upekly perníčky, linecké, vanilkové rohlíčky, pusinky a kokosky + koláče. Dostupnost potřebných surovin v USA nás naštěstí nijak neodradila a vše dobře dopadlo. Pár Amíků mělo problém uvěřit, že cukroví se musí nechat alespoň dva týdny odležet, ale potom, co jsem to popsala jako českou magii, se už s námi nikdo nehádal;). Fun fact: vést naprosto plynulou konverzaci v češtině po pěti měsících v USA není úplně jednoduché xd.

cukrovi

Cukrovíčko<3 a my si myslely, že to zmákneme upéct za jeden den.

Chvíli před Vánoci jsme taky s ostatními exchange studenty navštívili zábavní park Six Flags, kam jsem si pořídila season pass:) Jestli se chystáte do Texasu a máte rádi obrovské horské dráhy, tak doporučuji všema deseti (ale na jídlo si zajděte jinam, ty ceny by měly být nelegální).

six flags students

Greetings from Six Flags over Texas:)

New Texas Giant

New Texas Giant - jedna z nejlegendárnějších horských drah v Six Flags. Tahle horská dráha je 47 metrů vysoká, s poklesem 45 metrů a její celá délka je 1.3 km.

Poslední věcí, kterou tu s vámi dnes chci sdílet, je za založení školního UIL science teamu. S kamarádkami v AP physics jsme čirou náhodou uzavřely dohodu s učitelem fyziky a podmínkou bylo, že vytvoříme školní soutěžní team v přírodních vědách. Hah, so here we are. Soutěží se ve třech kategoriích – chemie, fyzika, biologie - a není to jednoduché – předpoklad je AP kurz i vysokoškolské znalosti:D Ale kdo jsem, aby mě zarazila akademická výzva. Naopak si užívám učení nových věcí, novou slovní zásobu a taky vím, že v Česku ve čtvrťáku už přírodní vědy mít nebudu, a tak je to vlastně takové "goodbye" ve velkém stylu. Jestli mě na americké high school něco hodně baví, tak to, že si můžete vyzkoušet skoro cokoliv. Začala jsem s cross country, pak jsem se stala drill team managerem a součástí theater departmentu a teď jsem v UIL academics. Uvidíme, co přinese příští semestr.

Tak to je všechno. Myslím, že po tomhle postu už chápete, proč jsem nic tak dlouho nic nenapsala. Pokud jste to zvládli dočíst až sem, tak gratuluju<3 a děkuju. Příští post bude shrnutí samotných amerických Vánoc (zahrnující bramborový salát i vánočku:).

Mějte se krásně a užívejte prázdniny!

Z Texasu zdraví,

Kačka

vanocevparku

Vánoce ve zdejším parku, asi jediné sněhové vločky, které letos v Texasu uvidíme;D

Kateřina Partlová

Kateřina Partlová, Beroun
studentka v USA, ročník 2023-2024

Poslední příspěvky

22. 11. 2023 Ahoj, jak se daří?
03. 11. 2023 Podzim v plném proudu