Studium v USA - Stipendium a začátek nové kapitoly

Ahoj všichni, jsem rád, že vás mohu všechny přivítat u svého prvního blogu!  Budu zde přidávat všechny své myšlenky, pocity, zkušenosti a hlavně zážitky z pobytu v USA. V prvním blogu bych ale nejdříve rád popsal, jak to vše začalo. Studium v USA bylo vždy mým tajným snem, nikdy jsem ale nevěřil, že by se mohl stát realitou.

Jednoho dne, kdy jsem si ze zajímavosti hledal cenu studijního pobytu v USA, jsem narazil na příležitost získat stipendium od CCI. Ačkoliv jsem to ještě v tuto chvíli nebral vážně, přečetl jsem si všechny potřebné podmínky, které jsem splňoval, a tak jsem začal vyplňovat všechny potřebné materiály k přihlášce. Opravdu jsem dbal na to, abych do eseje a videa dal všechno. O videu jsem měl hned od začátku představu jak bude vypadat a chtěl jsem si s ním dát největší práci, aby bylo co nejvíce originální a kreativní. Pak už jen zbývalo vyrazit v listopadovém termínu do Hradce Králové a napsat testy nejlépe, jak jsem jen mohl. 

Následující týdny jsem stále dokola kontroloval email a pravidelně navštěvoval stránky CCI. Přicházely i špatné myšlenky, že není možné, abych postoupil do užšího výběru, protože na webu jsem viděl jenom holky, které stipendium získaly. Když přišel email od paní Rule, nebyl jsem si jistý, jestli vidím dobře. Postoupil jsem do dalšího kola. Po takové dávce motivace jsem se pustil do vyplňování dalších esejí a formulářů. Pak následovaly asi další dva týdny netrpělivého čekání na celkové vyhlášení výherců. 

Poté si už jen pamatuji, jak otevírám výsledky celého výběrového řízení a přichází nepopsatelná radost. Když jsem tuto milou novinku sdělil všem v rodině, nikdo tomu nemohl uvěřit včetně mě. Všichni byli nadšení a můj úspěch mi přáli. Bohužel, jak už asi každý tuší, hlava zase začala až moc přemýšlet a přišly různé obavy. Co se stane, až se za rok vrátím? Dokážu opustit lidi v mém okolí, kamarády a rodinu na rok? Dokážu se adaptovat a zvyknout si na americkou kulturu? Na jaké místo poletím? Budu vše zvládat? 

Je to vlastně podstatné? Přede mnou je životní příležitost, která mi dá ohromné zkušenosti, z kterých budu čerpat do konce života. I když se mi život otočí vzhůru nohama, přece jenom jde o pouhý rok, který ve skutečnosti není tak dlouhá doba, jak se zdá. Studijní pobyt v USA využiji naplno. Věřím, že zde potkám úžasné lidi a zažiju skvělé zážitky. Už za chvilku se všechno stane realitou a já už se toho nemohu dočkat! 

Děkuji, Jano, za tuto příležitost!

STAY TUNED FOR MORE

Adam Valečka

Adam Valečka, Praha
student v USA, výherce stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky