Průběh zimy na Aljašce

Na Aljašce jsem už přes 6 měsíců a abych pravdu řekl, utíká to jako voda. Snažím se využít každé šance se dostat ven a prozkoumat něco nového. Každý víkend trávím s rodinou na chatě v lyžařském areálu Alyeska, ve kterém tu zatím napadlo zhruba 15 m sněhu, čímž se řadí na první místo v celých státech.

Tento víkend tu proběhla první freeridová soutěž. Nikdy jsem neměl ponětí, že něco takového existuje. Dalo by se to přirovnat k akrobatickému lyžování. Tato soutěž není o čase, ale o bodech, které se získávají za různé požadované parametry, jako například přesnost dopadu, triky, nebo plynulost oblouků. Tento víkend se soutěže zúčastnilo zhruba 80 závodníků ve třech věkových kategoriích (viz odkaz).

Poprvé jsem tady s mým kamarádem navštívil ROCK GYM (lezeckou stěnu). Lezení kdysi patřilo mezi mé koníčky, proto jsem si to chtěl znovu osvěžit. Co také jiného v zimě večer dělat. Mají tu jak „Bolder“ (lezení bez jištění), tak i normální stěny. Byl jsem ale překvapen značením lezeckých stěn. V Americe se používá jiná stupnice obtížnosti než v Evropě.

Minulý týden jsem se vyšplhal na dvě krásné hory (Mount Baldy a Flattop) v okolí města Anchorage. Cesta nahoru broděním se sněhem nám výšlap trochu ztížila, ale stálo to za to. První den jsem s sebou vzal dron, ze kterého mi vyšly krásné záběry. Musím říct, že vidět na jedné straně měsíc v úplňku a na druhé západ slunce je opravdu něco ojedinělého. Občas si připadám jako na roční dovolené, protože to, co jsem tu zatím viděl a zažil bych přál každému.

Čekalo mě i několik skialpových výletů. Tento týden rovnou tři. Ve středu jsem se s rodinným kamarádem vydal na vrchol „Eddies“, který se nachází v Turnagain Pass jako většina ostatních. Tento horský průsmyk (Turnagain Pass) je rozdělen na levou část pro skialpinisty a pravou pro skútry. Nachází se zde několik krásných vrcholů, přístupnost je však závislá na počasí, množství sněhu a lavinovém riziku. K dispozici je mnoho stránek s lavinovou předpovědí, kterými se řídí většina lidí. Minulou neděli jsme s kamarády vyšlapali na vrchol „Sunburst“. Podle předpovědi nás čekal krásný slunný den s azurovou oblohou. Ranní teploty se sice pohybovaly okolo -15 C, ale to nebyl žádný problém. Přece jenom si už celkem na chladnější počasí zvykám. Na vrcholu jsme byli celkem dvakrát. Tento den jsem si sjel zatím ten nejlepší svah v mém životě. Bylo to něco neuvěřitelného.

Odkazy na videa: ( DOPORUČUJI SHLÉDNOUT)

- Nejlepší lyžování v mém životě (Sunburst, Turnagain Pass)- https://youtu.be/OSPliCWWEus

- Eddies, Turnagain pass (dron)-https://youtu.be/FsEY1SEI1RA

- Západ slunce s úplňkem, Mount Baldy- https://youtu.be/aSJ607MAaR0

- Západ slunce, Flattop-Anchorage- https://youtu.be/ZwkR2YCZvpo

- Freeride soutěž, Alyeska Ski Resort- https://youtu.be/S5tzXk1mMYc

 

Ranní výhled na Tincan, Turnagain Pass

Test sněhu (celkem jsme naměřili něco málo přes 5m)

Foto z areálu

Foto z areálu

Rock Gym, Anchorage

Rock Gym, Anchorage

Top of Mount Baldy

Západ slunce, Mount Baldy

Tincan

Západ slunce, Flattop-Anchorage

Eddies, Turnagain Pass

Východ slunce

Panarama ze "Sunburst"

Sunburst parkoviště

Výšlap nahoru...

Moji rodiče na startu závodu

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování