Vánoce na Floridě!

Je leden, a pro většinu České republiky začíná překrásná Ladova zima. Pro mě měsíc jako každý jiný, tedy aspoň co se týče počasí. Avšak i zde na Floridě umí občas počasí ukázat svou sílu. Zatímco vás každé ráno hýčká příjemných 20 stupňů celsia, rázem vás jedno ráno uhodí do tváře 10-ti stupni. Zas takový šok to pro mě ale není. Jsem připravený, jelikož mě zdejší nemilosrdné klimatizace trénují již od prvního dne. Tento blog však není o počasí, ale o tom jak jsem prožil Vánoce v USA.

Jakousi vánoční atmosféru jsem začal pociťovat někdy v polovině prosince, kdy se začali objevovat na ulicích a domech první vánoční ozdoby a světla. Jednou z Vánočních tradic jsou právě vánoční dekorace na domech. Má hostitelská rodina mě proto vzala na projížďku jedním sousedstvím, které je známé pro své ,,předekorované" domy. Na každém baráku bylo tolik světel, že by to dokázalo s klidem rozzářit celé město. Někteří to dokonce měli tak vychytané, že pokud jste naladili rádio na určitou frekvenci, světla začaly blikat do rytmu hudby. Vánoční světla mají Američané opravdu v oblibě a jsou v nich velcí přeborníci. Vsadím se, že tato čtvrť je vidět i z vesmírné stanice.

Velice populární tu jsou také tzv. průvody. Nazdobená policejní, hasičská, vojenská, sportovní a jiná auta, mažoretky, roztleskávačky, školní kapely a jiné kluby z okolí projíždí ulicí, hrají Vánoční písničky a rozhazují sladkosti pro ty, kteří se přišli podívat. Kvůli tomuto průvodu se omezí provoz na jedné z hlavních silnic, lidé si rozloží své plážové nebo kempingové židličky podél silnice a nasávají vánoční atmosféru. Průvod trval něco přes hodinu. To samé se pak opakuje o pár dní později, avšak tentokrát se to odehrává na vodě, v místním přístavu.

  

Další tradicí je tzv. Vánoční ,,scavenger hunt". Je to jakási soutěž, kterou hrají kamarádi a rodiny mezi sebou. Soutěž spočívá v tom, že každá skupina, či rodina dostane seznam nejrůznějších vánočních světel a ozdob, a jejich úkolem je, najít jich co nejvíce a vyfotit se u každé z nich. Sešli jsme se před jednou restaurací, kde jsme si rozdali seznam, tužku, a hra mohla začít. Časový limit byl 1 hod, kdy všechny skupiny museli být do této doby zpět před restaurací. Není častým zvykem, aby na Floridě pršelo. To však neplatí pro toto období v roce, a tak jsme měli naši hru obohacenou o celkem silný déšť. Projížděli jsme nejrůznějšími ulicemi a hledali věci z našeho seznamu. Když jsme nějakou tu vánoční ozdobu zahlédli z auta, někdo musel jít ven a vyfotit se u ní. Nikomu se však ven do toho deště nechtělo. Mně však déšť nevadil a nakonec jsem byl rád, že takřka u všeho jsem se fotil já a mohl jsem si to pořádně užít. Když se čas blížil ke konci, vyrazili jsme zpět na místo určení. Některé věci nám však pořád chyběli a nenašli jsme všechno. Nic ale nebylo ztraceno, protože jsme nevěděli, kolik toho mají ostatní. Před restauraci jsme přijeli na minutu přesně, takže žádné záporné body jsme nedostali. Po sečtení bodů všech skupin jsme skončili na 1. místě. To, že to bylo odzadu nás netrápilo a i přesto jsme se odměnili horkou čokoládou s maršmelounama (další velmi oblíbená vánoční tradice - jako by ta přeslazená horká čokoláda nestačila :D)

Vánoce v USA jsou rozdělené do dvou dnů a to 24. prosince, kterému se říká ,,Christmas Eve" a 25. prosince je ,,Christmas Day". Odpoledne 24. prosince jsme šli s rodinou na vánoční mši do kostela. Večer nás čekala vánoční ,,mystery" párty u kamarádů mé rodiny. Každý dostal za úkol přijít v určitém kostýmu, který mu byl přidělen. Samotná párty pak byla na způsob únikové hry. Na severním pólu se stala jakási záhada a našim úkolem bylo tuto záhadu rozluštit. Po zdárném rozluštění celé záhady jsme společně hráli různé hry.
Dárky pod stromeček nosí Santa Claus v noci z 24. na 25. prosince. 25. prosince jsme si všichni ráno přivstali a šli se podívat, co nám Santa nadělil. Rozdali jsme si dárky a společně je rozbalili. Jelikož byl krásný slunečný den, kolem 25 °C, šel jsem s kamarádama na pláž, kde jme hráli plážový volejbal a vyprávěli si zážitky z Vánoc. Musím říct, že to byli první Vánoce, které jsem strávil v kraťasech a tričku s krátkým rukávem. Na plavání v moři to úplně nebylo, ale řeknu vám, že po intenzivním hraní plážového volejbalu by mi ani chladnější moře nevadilo. Po pláži jsem pomáhal mé hostitelské mamce v kuchyni s přípravami, jelikož nás ještě čekal společný oběd, na který jsme pozvali i kamarády mé hostitelské rodiny. Na slavnostní vánoční oběd se podával krocan, šunka, šťouchané brambory, zelenina a batáty...

Po novém roce nás čekal výlet do Tampy na Floridě, kde jsme si udělali výlet do zábavného parku ,,BushGardens". Tak trochu jsem si vzpomněl na úvodní scénku z pořadu ,,Krok za krokem", když jsem viděl všechny ty horské dráhy. A měl jsem doslova žaludek až v krku, když jsme sjížděli horskou dráhu s 91° sklonem. Park je i ZOO zároveň, a místní specialitou je tzv. safari na horské dráze. Projíždět na horské dráze kolem zeber a nosorožců byl opravdu nepopsatelný zážitek.

     

Přestože to bylo poprvé, co jsem kolem Vánoc neviděl ani jedinou sněhovou vločku ❄, tak myslím, že bílá zrnka písku vyhřátá od sluníčka mi to tento rok vynahradila 🌴. 

Martin Laštůvka

Martin Laštůvka, Most
student v USA, ročník 2019–2020

informace o studentovi...

Poslední příspěvky

16. 01. 2020 Vánoce na Floridě!
07. 11. 2019 Homecoming!