Konečně z amerického Colorada

Ahoj moji milý čtenáři, zdravím vás opět u dalšího blogu a jak možná někteří z vás tuší, tak je to konečně z amerického Colorada. Dnes budu vyprávět o mé cestě do městečka Fort Collins a prvních dvou týdnech zde. Připravte se, stalo se toho za těch 14 dní plno. Můj osudový den byl 5. srpna, ráno jsem se vzbudila popadla kufry a vyrazila s mými nejbližšími směr letiště.

Povím vám, že loučení jsem obrečela, i když jsem se na tento den pŕipravovala a velice těšila už dlouho. Odbavení a všechny kontroly proběhly v pořádku a já jsem vzlétla směr Mnichov. I zde vše prošlo a já najednou seděla v letadle do Denveru. Cesta byla opravdu dlouhá a já byla unavená, ale jakmile jsem viděla svou hostující rodinu, veškeré obavy a únava šly stranou a já měla radost, že je konečně poznávám osobně. Přivítali mě s úsměvem a stejným nadšením, jaké jsem měla já. Z letiště jsme vyrazili směr oběd a následně do města Fort Collins. Co si budem, začla na mě padat únava a já skoro celou cestu autem prospala. Když jsme dorazili, šli jsem se přivítat ještě s dalšími členy rodiny, s dvěma psími chlupáči Daisy a Kirkem, ti mě přivítali se stejnou radostí jako zbytek rodiny. Hostující sestra mě provedla po domě, abych věděla, kde co je a zbytek dne mi pomáhala s vybalováním a při tom jsme si jen povídaly a více se poznávali. Já byla z té cesty tak mrtvá, že jsem to hned po vybalení zalomila v posteli. Druhý den nás čekaly s mamkou a ségrou nákupy, jelikož jsem následující den měla již try outs do volejbalového týmu a check in do nové školy.

CHECK IN Co to je check in? Check in se koná několik dnů před začátkem školy. Na mé škole jsme se fotili na naší školní ID kartičku a ta stejná fotka také půjde do klasické americké ročenky, takže jsem samozřejmě musela vypadat co nejlépe;). Poté jsem šla za svým counselor, který vám pomůže vybrat předměty a sestavit rozvrh. Na výběr jsem měla snad z milionu předmětů od matiky přes weight class až po vaření, hraní hudebních nástrojů nebo práci s dřevem. Já jsem si pro první čtvrtletí vzala weight class, College Algebra (přesto, že je to collage matika, nebojte se toho je to lehký;)) a US History. Do druhého čtvrtletí mi pokračuje College Algebra a US History, ale tentokrát tam mám i Nutrition and Wellness. Třetí čtvrtletí se mi mění veškeré předměty. Budu mít US Lit, German, Anatomy and Physiology a AP Psychology (AP předměty jsou ten nejtěžší level a můžete za ně získat kredity na americkou College). Poslední čtvrtletí se mi vymění AP Psychology za Introduction to a Health Science. Každá hodina trvá 90 minut a máte každý den ty stejné předměty ve stejném pořadí. Pak mě můj counselor provedl po škole, já si v knihovně vyzvedla školní počítač a jela domů se připravit na volejbalové try outs!

TRY OUTS Jak asi tušíte, sporty jsou velkou součástí americké high school a celkově americké kultury. Pokud se tedy chcete stát součástí týmu, musíte projít takzvanými try outs. Ty na mé škole probíhaly tři dny. Volejbalový tým má 4 týmy podle toho, jak hrajete, Varsity (ten nejlepší), JV, C a D.První den jsme měli různé stanoviště, na kterých jsme se soustředili např. na podání, náhru atd. Trenéři si dělali mezitím poznámky o tom, jak nám to jde. Druhý den jsme si vybrali, jakou pozici chceme hrát a to jsme ten den pilovali. Já jsem si vybrala post nahrávače. Třetí den jsme hráli, trenéři nás rozdělili na kurty podle toho, jak hrajeme. Na konci nám oznámili, jestli jsme se dostali do týmu a jestli ano, tak do jakého. Nezapomněli nám také připomenout, že i přesto, že jste prošli try outs, musíte mít dobré známky, jinak vás z týmu vyškrtnout. Tréninky máme každý den, ty jsme měli již předtím než nám vůbec začala škola. Dvakrát týdně máme I zápasy. První nás čeká 6. září, tak držte palce! Poslední dny před školou jsem strávila zmíněným trénování a s host ségrou, která mi ukázala okolí.

PRVNÍ DNY ŠKOLY Byl 17. srpen a to znamenalo první den školy. Škola mi začíná každý den v 9:00 kromě středy, kdy máme "late start" takže začínáme až v 9:30. Jak už jsem zmínila, tak každá hodina trvá 90 minut. Po škole mám 2 hodiny tréninky, a pak už jen domů a dělat úkoly. Jelikož se nám dva dny na to zvedla teplota nad 38°, trenéři rozhodli, že ten den nebudeme mít trénink a každý tým si místo toho vymyslí společné odpoledne. S mým týmem jsme se dohodli, že si zajdeme na mražený jogurt, když je takové vedro. První víkend jsem jeden den strávila s kamarády u jezera a druhý den jsme se ségrou a mamkou vyjely na výlet do vedlejšího státu Wyoming. Z Fort Collins je to asi hodina a půl. Cestou jsme se zastavily na posilnění na koláč a jely dál směr město Laramie, kde jsme navštívily University of Wyoming. Prošly jsme se kampusem, koukly na sportovní stadiony a zamířily zpět domov. V pondělí mě na volejbale čekal PICTURE DAY. Neměli jsme tedy trénink, místo toho jsme si vzali náš dres a fotograf nám udělal jak týmovou fotku tak i fotku jednotlivcům. Řeknu vám, že i focení je zde zážitek. Spoluhráčky vás během focení povzbuzují jak jste fotogenické a je to hned větší sranda. Tento týden mě taky čekal společný oběd s ostatními exchange studentama a naším counselor. Ve škole máme celkem 14 exchange studentů. Dva studenty z Německa, čtyři z Itálie, tři z Brazílie, dva ze Španělska, dva z Francie, a pak já z Česka. Páteční večer jsme se s volejbalovým týmem šli podívat na Collage Volleyball Game. Hrálo se v aréně místní collage CSU a hráli proti Kentucky. Byl to super strávený večer plný napětí, fandění, skvělé podívané, radosti a hlavně dalších zážitků.

Víkend jsem poté strávila s mojí host mamku v dalším colorádském městečku Colorado Springs. V sobotu jsme navštívily Garden of Gods National Park. Zašly si na oběd a ubytovaly se na hotelu. Odpoledne jsme odpočívaly a večer si zašly na večeři. V neděli byla na programu návštěva olympijského muzea, Colorado Springs je totiž tréningovým městem pro olympijské sportovce, cesta domů a příprava na další týden. Jsem ráda, že s vámi mohu sdílet veškeré momenty, co tu zažívám a mohu vám americký život přiblížit. Snad si čtení mého blogu užíváte, tak jak já jeho psaní. Nejsem tu ani měsíc a už se toho stalo plno, nemůžu se dočkat na to, co vám povyprávím příště. Tak ahoj u dalšího čtení, Anča;)

Anna Vondroušová

Anna Vondroušová, Praha
studentka v USA, výherce stipendia, ročník 2023-2024

Poslední příspěvky

13. 03. 2024 Spring break
06. 02. 2024 Čas v Americe letí