Polární záře a jarní prázdniny

Ahoj, opět se hlásím z Aljašky. Do konce mého pobytu mi už zbývají pouze tři měsíce, utíká to jako voda. Od mého posledního blogu uplynuly tři týdny plné dobrodružství a spousty zážitků. Občas si říkám, že ta online škola vlastně není vůbec špatná, jelikož mi to umožnilo více lyžování a spoustu čerstvých stop na skialpech.

Před odjezdem na Aljašku jsem si sepsal malý seznam věcí, které bych tu chtěl vidět a zažít. Aljaška je svou rozlohou dvakrát větší než TEXAS a velká část zasahuje do polárního kruhu, kde se každoročně vyskytují polární záře (pouze v zimním období-v létě se tu ani pořádně nesetmí). Předminulý víkend se mi poprvé v životě podařilo něco takového vidět na vlastní oči. V dnešní době můžete na internetu nalézt spoustu předpovědí pro polární záře, které jsou velice přesné. Některé až na minuty. Díky tomu tady mohu sledovat, kterou noc budou v následujících dnech aktivní.  Předminulý pátek jsem s hostitelskými rodiči vyrazil pár hodin na sever od města Anchorage, kde je aktivita polární záře silnější. Na poslední chvíli jsme našli útulné AIRBNB, kde jsme strávili následující noc, přesněji jen pár hodin. Po večeři jsme zalehli do postele abychom se zase po půlnoci mohli probudit. Zhruba v půl jedné ráno to vše začalo. Na obloze se začaly utvářet zelené paprsky, které postupně „tančily“ všude okolo nás. Tentokrát byla vidět pouze zelená barva, ale díky místnímu fotografovi se mi podařilo získat perfektní fotku ve všech barvách (fotky polárních září se občas nedají srovnávat s realitou, jelikož je dlouhá expozice častokrát barevně zkresluje. Díky delší expozici je fotoaparát schopen zachytit více barev v delším časovém úseku. Obloha byla plná hvězd, a dokonce bez jediného mráčku. Polární záře dokázala osvítit okolní hory, což vytvářelo ohromující efekt. Uprostřed noci se teploty pohybovaly okolo -20°C, přesto jsme vydrželi až do 3 hodin do rána. Příští víkend se opět chystám na další výpravu, tentokrát do nejznámějšího města pro pozorování polárních září v Severní Americe, Fairbanks.  STAY TUNNED…

Druhý den v sobotu ráno jsme měli namířeno na chatu, jelikož začaly jarní prázdniny. Celý týden jsem strávil lyžováním v areálu a pár skialpovými výlety. Uprostřed týdne napadlo neuvěřitelných 50 čísel čerstvého sněhu, což nás (lyžařský areál Alyeska) dostalo na první místo v celém světě (16.25m napadlého sněhu za sezónu 2020/2021). WOW, letos tu se sněhem mám opravdu štěstí. Na večerním lyžování jsem si poprvé vyzkoušel mini lyže a musím říct, že to je opravdu sranda.

Výhled do zahrady

Jedna z procházky

Foto od místního fotografa

Zajímavý úkaz na svahu

Západ slunce a mini lyže

S bráchou

Už se začíná oteplovat

Moose Meadows

Výšlap na Sunburst

Pes Rio

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování