Volby v USA a půl maraton

Ahoj, čtenáři! Vítám vás po 14 dnech opět u dalšího blogu. Dnes bych se s Vámi ráda podělila o mé pocity z amerických voleb, jaká zde byla atmosféra a také zážitky z mého prvního půl maratonu.

Nejdříve k volbě amerického prezidenta, kterou jste jistě všichni zaznamenali. Jak je všem asi jasné, jedná se o velkou událost, která se koná každé 4 roky. Klasicky se letos utkaly dvě největší politické strany v Americe - demokraté a republikáni. Letošní volba nebyla však jen souboj mezi politickými rivaly, jednalo se o důležitý mezník pro vývoj americké historie. Američané měli možnost vybrat si mezi návratem ke konzervatismu v čele s Donaldem Trumpem, a nebo vložit své naděje na další 4 roky do nástupců "Bidenovy" liberálnější administrativy v zastoupení Kamaly Harris.

Jak možná někoho překvapí, o post amerického prezidenta se letos ucházeli čtyři kandidáti, na finální kandidátce se tedy ještě objevila jména jako Jill Stein (zelení) a Chase Oliver (liberál). Bohužel ani jeden z nich neměl reálnou šanci a byli tedy spíše do počtu. Voliči měli také možnost takzvaného "write-in", což znamená napsat jakékoliv jméno do volné kolonky a tím mu udělit svůj hlas - takto zadané hlasy mají stejnou hodnotu jako klasické kroužkovací a tudíž by člověk s dostatečným počtem "write-in" hlasů mohl teoreticky vyhrát i bez řádné kandidatury (záleží na zákonech daného státu). Souběžně s volbou prezidenta probíhala na stejné kandidátce i volba členů do Senátu (Senate), Sněmovny reprezentantů (House) a místních zastupitelstev.

A jak vypadají takové volby z pohledu výměnné studentky?
V některých částech Ameriky byla situace opravdu vyostřená a jsem více než ráda, že se to netýkalo oblasti v Texasu, ve které žiju. Většina lidí zde totiž měla jasno již dávno před volbami. Často jsem vídala na domech vyvěšené vlajky podporující jednu ze dvou dominujících stran, někteří lidé oblepili svá auta samolepkami, a nebo nosili oblečení, které vyjadřovalo jejich politický postoj. S mojí host-rodinou jsme sledovali pár politických debat po jejichž zhlédnutí jsem byla ráda, že se nemusím stavět ani na jednu ze stran, jelikož každá z nich má snad více mínusů než plusů a výstupy jednotlivých aktérů byly dosti neprofesionální.
V den voleb jsem se vydala spolu s mojí host-mom do volební místnosti, což byl opravdu jedinečný zážitek. Voliči se registrují elektronicky přes počítač, obdrží kandidátku přímo na místě a míří za "plentu", i když ta byla v dané volební místnosti dosti ošizená a trochu mi tedy připadalo, že nemá volič dostatek soukromí, avšak vypadalo to, že to nikoho moc netíží. Další odlišností od českých voleb je fakt, že zde voliči hází kandidátku přímo do urny, zatímco v Česku se vkládá do obálky kvůli soukromí. Ve finále musím říci, že to byla určitě zajímavá zkušenost a bylo fajn vidět odlišnosti mezi tím, jak jsou volby vnímané jinak v různých oblastech. Nakonec asi nikoho nepřekvapilo, že téměř celý Texas získali republikáni a šum kolem volem rychle vypršel. 

Jak jsem již zmínila v úvodu, rozhodla jsem se zaběhnout svůj první půl maraton a nedopadlo to vůbec špatně. Sice to byla docela výzva, jelikož to bylo poměrně spontánní rozhodnutí bez řádné přípravy a oblečení, ale určitě to stálo za to! Celých 13.1 míle jsem běžela podél řeky v Trinity parku, který se nachází ve městě Fort Worth a místní stezka byla velmi pěkná. Pokud přemýšlíte, zda byste měli zkusit nějaké nové věci a zážitky rámci vašeho "exchange year", určitě do toho jděte!

Děkuji za přečtení dnešního blogu a šťastné Thanksgiving všem!                                        

Ukázka volební kandidátky

Medaile a startovní číslo z půl maratonu

Linda Synovcová

Linda Synovcová, Praha
studentka v USA, výherce 50% stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky

08. 12. 2024 Thanksgiving v USA
07. 11. 2024 Můj HALLOWEEN v USA
31. 07. 2024 PŘEDODLETOVÉ LÉTO