Začátek školního roku

Začátek školního roku se v Americe liší stát od státu. Většinou se začíná mezi půlkou srpna a začátkem září. Na Aljašce jsme začali první školní den už 20. srpna a to online, přičemž máme pouze tři předměty na jedno čtvrtletí. Každý den tedy pouze tři hodiny po 90 minutách.

Já jsem si na toto čtvrtletí vybral matiku, angličtinu (především literatura a sloh, jako u nás čeština) a Oceánologii, kterou si tu volí skoro všichni výměnní studenti. Mezi dobrovolnými předměty jsem zde také našel pár zajímavých kousků, jako například AFJROTC (tzv. příprava do armády), Eskymácko-aleutské jazyky, nebo hraní na ukulele.

Všechny střední školy v USA mají spoustu sportů a kroužků, do kterých se můžete přihlásit. Sporty se dále dělí podle sezóny (podzim, zima a jaro). V zimě je tady hlavním převážně cross-country skiing (běh na lyžích- „běžkování“). Letos byl tento výběr limitován aktuální situací. Tyto aktivity jsou také nejlepší pro hledání kamarádů, proto je vždy dobré nějaký sport/kroužek začít dělat. U nás sporty zatím probíhají s rouškami, ale věřím, že se to brzy zlepší. Já jsem začal dělat cross-country running, což můžete v podstatě znát jako přespolní běh. K běhání jsem nikdy neměl dobrý vztah, ale musím říct, že běhat v lese mezi losy a kochat se výhledy na aljašské vrcholy mi zas tak nevadí. Tréninky máme každý den (1,5h) a jednou za čas budeme mít i závody

Většinu víkendů trávíme na chatě v malém městečku Girdwood, zhruba 45minut od Anchorage. Odtud pak jezdíme na výlety a túry po okolí, jako například nedaleké ledovce, či vodopády. Dále jsme navštívili Wildlife rezervaci se všemi živočichy žijícími na Aljašce. Dalo by se to přirovnat k takovému safari parku, kde projíždíte autem mezi jednotlivými výběhy, kde si samozřejmě můžete vystoupit a jít se podívat blíže.

 Cesta na chatu vede podél pobřeží Aljašského zálivu. V těchto vodách se občas vyskytují velryby. Především ohrožené běluhy severní –známé také jako „mořští kanáři“, které sem míří za hejny lososů. Tento víkend jsme měli opravdu štěstí, jelikož jsme jich pár viděli (bohužel ale z velké dálky). Musím říci, že to byl opravdu nevídaný zážitek. I má hostitelská rodina říkala, že to je velice výjimečné.

Odkaz na video (velryby) : https://youtu.be/YQXVPB85T7A

Odkaz na video (výhled na vrcholy hor) : https://youtu.be/Wqy_xzQRKFU

Pláž nedaleko města Anchorage

Virgin Creek Falls 1

Foto z drona

Pes Stella

První kontakt se sněhem

Foto z túry

Virgin Creek Falls 2

Thunder Bird Falls

Mrak za západu slunce

Medvěd baribal

Los aljašský

Jelenec černoocasý

Bizon americký

Medvěd hnědý

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování