Nový rok a skialpy v Turnagain Pass

V nové rodině jsem už přes dva týdny a musím říci, že se mi tu zatím velice líbí. Téměř celé vánoční prázdniny jsem strávil lyžováním a učil se mnoha novým trikům.

Silvestr mě trochu zklamal, protože se nekonal každoroční velký ohňostroj a světelný průvod s loučemi, kdy několik set lidí rozzáří celou sjezdovku červenými barvami. Přesto jsem si to ale užil. Večer jsem se zúčastnil zapalování ohňostroje s novými kamarády z lyžování.

Po Novém roce mě čekaly první skialpy, na které jsem se velice těšil. V sobotu ráno jsme se ségrou a pár kamarády vyrazili směr TURNIGAIN PASS-jedno z nejznámějších míst pro skialpinisty. Zastihla nás velká mlha, která se stoupáním rozplynula a nastal krásný slunný den. Počasí jako z pohádky. Teploměr na parkovišti ukazoval -17℃. S přibývající nadmořskou výškou se oteplovalo. Tento jev můžete znát jako horskou inverzi. Na skialpy byste správně měli absolvovat lavinový výcvik, který jsem tu bohužel propásl. Všechny termíny již jsou obsazené až do konce dubna. Místo toho jsem ale dostal krátký a názorný dril od mé rodiny. Den předem jsem byl zaškolen jak a kdy správně používat bezpečnostní výbavu (lavinový batoh s lopatou, sondou a pípákem). Dokonce jsem pomocí lavinového vyhledávače (pípáku) vysvobozoval zahrabaného bráchu ve sněhu. Ale teď už k našemu dobrodružství. Před výstupem jsme společně provedli zkoušku lavinového „pípáku“ a poté už jen vzhůru na vrchol. Naším cílem byl vrchol TINCAN, jeden z bezpečnějších a jednodušších pro začátek. Přece jenom to byl můj první den. Cesta nahoru zabrala asi hodinku a půl. Po překročení stromové linie nám vysvitlo slunce, takže se nám o to lépe šlapalo. Na vrcholu už jen zbývalo sundat tulení pásy, zakousnout nějakou svačinu, vyfotit krásné výhledy a vzhůru do prašanu. Cestou dolů jsme postavili jeden krásný skok, na kterém se perfektně trénovaly veškeré triky. Do sněhu jsme dopadali jako do peřinky. Nekonečné šplhání hlubokým sněhem nahoru s lyžemi mě velice vyčerpalo. Večer jsem zakončil horkou vířivkou a následným otužováním v čerstvě napadaném sněhu.

FOTKY A VIDEA JSOU ZE DVOU DNŮ NA SKIAPLECH

ODKAZY NA VIDEA:

Výšlap na TINCAN-https://youtu.be/WNAYHsZekVU

Powder sking-https://youtu.be/1npTEXY4FT8

Výhled ze shora-https://youtu.be/NkD_kH7YmZ8

Backflip-https://youtu.be/e_ueLLUdcM0

360-https://youtu.be/0Cu8drqZG0M

Skok-https://youtu.be/jl6iv5wXAwg

Eagle Rock_Alyeska Ski Resort-https://youtu.be/yDLBktyyU-s

 

 

Západ slunce z lyžařského areálu

Jedna s filtrem

Odpolední slunce

výhled z chaty

Pohled na mojí novou chatu

uvnitř

Hurá na skialpy

Výšlap na Tincan

Test hloubky sněhu (+-3m)

Test stability sněhu

výhled shora

A opět jeden západ slunce na konec.....

Martin Landsmann

Martin Landsmann, Praha
student v USA, ročník 2020-2021

Poslední příspěvky

15. 05. 2021 Jarní lyžování