Maturák v Americe?

Ahoj, čtenáři! Vítejte po kratší odmlce u dalšího příspěvku na mém blogu, dnes bych se s Vámi ráda podělila o to, jak probíhá takový americký prom a jak se liší od českého maturáku.

Začala bych tím, že prom je zde opravdu velkou událostí - nebo spíše celý “promový” den. Všichni zde o tom mluví již několik týdnů až měsíců dopředu, holky si vzájemně porovnávají a hodnotí šaty, nutno podotknout, že některé kamarádky šly opravdu “all-in” a šaty za téměř tisíc dolarů nejsou výjimkou. Zatímco kluci to moc neřeší - akorát se vždy snaží sladit se svojí partnerkou, většinou si pořídí třeba košili nebo kravatu ve stejné barvě jakou mají její šaty. Což mě hned přivádí k dalšímu bodu, většina studentů se snaží “popárovat”, třeba i s kamarády, a jdou na ples potom jako pár nebo vytvoří větší skupinku lidí a jdou se svými kamarády - což byl právě můj případ.

Asi největší rozdíl oproti českému maturitnímu plesu je ten, že zde v Americe se ho neúčastní rodiče a vlastně celkově méně lidí - každý student ze třetího a čtvrtého ročníku může vzít jako doprovod pouze jednoho člověka, který navíc musí splňovat různé podmínky. Prváci a druháci se mohou zúčastnit jen jako doprovod někoho z vyššího ročníku (na některých školách dokonce nesmí vůbec). Zároveň většina místních plesů nemá žádný program, narozdíl od těch českých. Tady se tedy spíše jedná o ten čas strávený tančením s kamarády a maturanti nejsou středem pozornosti. 

A jak vypadal můj prom-day?

Náš prom se konal v první květnovou sobotu, což musím říci bylo skvělé, protože nám krásně vyšlo počasí a alespoň nebyla velká zima, jak to většinou bývá v případě českých maturitních plesů. Ráno mě moje host-mom vzala na nehty do nejbližšího městečka, kde jsem si nakonec nechala udělat francouzské-gelové nehty v bílé barvě tak, aby ladily k mým podpatkům. Poté jsme vyrazily do kadeřnictví, kde mě čekalo první zklamání dne jelikož účes nedopadl podle mých představ, ale naštěstí se nám to podařilo před plesem ještě zachránit, takže to dobře dopadlo. Po obědě a příjezdu domů mě vyzvedly moje kamarádky a společně jsme jely do místního parku, kde jsme i s dalšími kamarády měli skupinkové focení, což se ukázalo jako velmi zábavné a moc jsem si to užila. Jakmile jsme měli dofoceno, přišel čas na to zamířit směrem do Texas Roadhouse na večeři, která byla naprosto vynikající - řetězec restaurací zaměřující se na steaky, burgery a sendviče. Při jídle jsme zjistili, že si dva moji kamarádi zapomněli jejich lístek na ples doma, což byla skoro hodina jízdy, takže nastala krátká panika, jelikož škola na nás celý uplynulý týden apelovala, že bez lístku nebude nikdo vpuštěn dovnitř, nakonec se vše vyřešilo a stačila jen fotka lístku. Po vydařené večeři jsme již přejeli na ples, kde jsme se potkali se všemi spolužáky a skvěle se bavili. Celý prom měl trvat tři hodiny, ale většina lidí začala odcházet velmi brzo, což mě popravdě trochu mrzelo a zároveň i překvapilo, především protože lístek stál $75 a tak bych čekala, že si to lidé budou chtít užít naplno. Asi nejzábavnější částí bylo tancování samotné, především když začala hrát country hudba a všichni studenti se seřadili do řad a doslova rozjeli tradiční texaské taneční pohyby.

Celkově jsem si celý den velmi užila a jsem hrozně ráda, že jsem měla možnost si zažít pravý americký PROM. Zároveň to bylo celé docela emotivní, jelikož pro mnoho z mých kamarádů z posledního ročníku se jednalo o jednu z posledních školních akcí a mně i dalším výměnným studentům to připomnělo, že se náš pobyt blíží ke konci.

Děkuji za přečtení a příště zase naviděnou! 

Linda Synovcová

Linda Synovcová, Praha
studentka v USA, výherce 50% stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky

08. 05. 2025 Maturák v Americe?
09. 03. 2025 FoodFest v Texasu
10. 02. 2025 Víkend v Oklahomě
08. 01. 2025 Můj silvestr v USA!