Řízení v USA

Ahoj, vítám vás u dalšího blogu, který bude trochu kratší. V dnešním příspěvku bych se chtěl zmínit o řízení a celkově autech v USA, protože na rozdíl od České republiky je zde mnoho rozdílů.

Pokud se vydáte řídit v USA, určitě se připravte na opravdu široké silnice a parkovací místa. Stejně tak některé dálnice mají více než 4 pruhy a tomu všemu také auta velikostí odpovídají. Opravdu každá rodina vlastní pickup nebo SUV, které jsou tady běžným standardem. Auta, která známe z Evropy, tady působí opravdu malé. S tím bych chtěl také zmínit, že auta z Evropy jsou tady spíše exotická a typy aut, které tu můžete vidět, jsou určeny pouze pro americký trh, a nehledě na to, že jde o stejnou značku, tak v Evropě s největší pravděpodobností na ně nenarazíte.

Řidičský průkaz se v USA získává podle pravidel jednotlivých států, ale obecně, co jsem slyšel od ostatních, je proces jednodušší než v Česku. Hlavní rozdíl však je, že ve většině států můžete začít řídit od 16 let, což dělá základní potřebu téměř každého studenta na High School. Abych byl upřímný, někdy mám smíšené pocity, když vidím teenagera řídit obrovský pickup. Co se týče ceny za získání řidičského průkazu, ta se pohybuje od $100 až do $300, což je na české poměry levnější.

Občas můžete také v USA najít jezdit polorozpadlé auta, kterým chybí například nárazníky nebo světla, a v Česku by za žádnou cenu nebylo možné a ani povolené s takovým autem jezdit. Důvodem je STK, které opět závisí na jednotlivých státech, ale v Coloradu, ve kterém jsem, se klasická technická kontrola nevyžaduje. To znamená, že jakékoliv auto, nehledě na to, jestli správně fungují světla, brzdy nebo podvozek, může na silnici. Stejně tak v mém státě nevyžadují po motorkářích starších 18 let nošení helmy nebo jakéhokoliv ochranného oblečení, což mi připadá hodně nebezpečné. I když je v Coloradu nutné mít na svém vozidle dvě registrační značky, řekl bych odhadem, že přibližně 40% aut, která vidím každodenně na silnici, jezdí bez přední SPZ. Když jsem se zeptal, jestli za to policie dává pokuty, dostal jsem odpověď, že to moc neřeší a nikdo za to nikdy nebyl policií zastaven.

Auto je v USA opravdu nezbytností a bez něj se člověk těžko někam dostane. Je naprosto běžné, že jedna rodina vlastní 2 - 3 auta. Celkově je cestování autem příjemné, protože se většinou jedná o přímé silnice, jelikož je vše rozdělené na bloky. Na druhou stranu jsou zde vzdálenosti mnohem větší a vždy mě překvapí, že i pro malé pochůzky lidé používají auto, i když je místo v dochozí vzdálenosti. 

Já vám děkuji opět za přečtení mého dalšího blogu a slibuji, že příští blog bude zajímavější, mějte se krásně a já se budu těšit zase příště.

Adam Valečka

Adam Valečka, Praha
student v USA, výherce stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky

30. 04. 2025 Řízení v USA
31. 03. 2025 Senior Assassin
01. 03. 2025 Závod Donut mile
31. 12. 2024 Vánoce v USA