Hostitelská rodina v USA

Ať už budete za Atlantikem studovat a bydlet ve kterémkoliv americkém státě, od Washingtonu, přes New York, Georgii až po státy jako Florida, Texas a další, tak hostitelská rodina je jedním z nejdůležitějších faktorů při studiu v USA. Proto je také jejímu vhodnému výběru věnováno hodně úsilí, aby se eliminovaly případné komplikace.

Hostitelská rodina v USA může být různorodá

Při studiu střední školy v USA je podstatný nejen výběr vhodné školy, ale také hostitelské rodiny, u které budou čeští studenti a výherci stipendií po celou dobu studia bydlet, žít a stravovat se.

Může se přitom jednat o manželské páry různého věku (bezdětné i s dětmi), ale také o matky či otce samoživitele. Veškeré rodiny procházejí důkladným výběrem, při němž dochází nejen k posuzování vhodnosti konkrétní rodiny pro daného studenta, ale také ke kontrole trestních rejstříků či příjmů, případně doporučení od zaměstnavatele anebo dalších dospělých osob. Samozřejmostí je i nezávislá kontrola sociálního prostředí. Studenti se ve svém domově na několik příštích měsíců musí cítit co nejlépe, takže důkladné prověření je velmi žádoucí.

Hostitelství jako dobrovolná aktivita

Podstatná je skutečnost, že hostitelské rodiny v USA nemají z této činnosti žádný finanční zisk. Náklady na ubytování studenta tedy hradí z vlastní kapsy. Hostitelství se totiž řadí mezi dobrovolné aktivity, které jsou ve Spojených státech amerických poměrně běžné. Už to bývá zárukou, že se lidé této aktivitě nevěnují z důvodu vlastního prospěchu, ale mají skutečný zájem ubytovat ve svém privátním prostoru studenty, což už v zárodku výrazně eliminuje případné komplikace.

Seznámení se s hostitelskou rodinou

Seznámení se s hostitelskou rodinou obvykle probíhá ještě před samotným přeletem Atlantiku, a to přes sociální sítě, komunikační nástroje (Skype) anebo e-mail.

Místní znají dokonale podmínky, takže tento kontakt neslouží pouze k prvotnímu seznámení, ale studenti se dozvědí, co si vzít se sebou za oblečení, jaké budou moci podnikat sportovní aktivity anebo jestli rodina plánuje delší výlety (např. za příbuznými za svátky), což má vliv na harmonogram pobytu. Po příletu do USA pak dochází k přímému setkání už na letišti, kde si rodina studenta vyzvedne.

Po příletu do Spojených států amerických

Studenti mají zhruba 24 hodin na to, aby se v hostitelské rodině v USA aklimatizovali. Následně by se už ale jejich role měla přeměnit z hosta na právoplatného člena. Musí tedy dbát na úklid a domluvit se na veškerých aktivitách, jež jsou spojeny s během domácnosti. Podat pomocnou ruku je samozřejmě nejlepším řešením. Ačkoli budou studenti daleko od své skutečné rodiny, i v hostitelské rodině je nutné dodržovat určitá pravidla. Pozdní příchody domů tedy např. nebývají tolerovány.

Jak řešit případné problémy?

Většina českých studentů prožije během zahraničního studia mnoho nezapomenutelných okamžiků a s hostitelskou rodinou v USA si vytvoří pevné pouto. Přesto nelze zastírat, že odloučení od svých blízkých v ČR nebývá jednoduché a problémy mohou nastat i mezi členy samotné americké rodiny např. v důsledku závažného onemocnění, ztráty zaměstnání apod. V takových případech je doporučování co nejdříve kontaktovat místní koordinátory, případně zodpovědné pracovníky v České republice a podobné situace začít okamžitě řešit.

Potřebujete s výběrem studia pomoci?

Poraďte se s Janou Rule, zakladatelkou CCI

konzultace zdarma
Druhý předodletový blog

Druhý předodletový blog

Vítám vás zpátky na mém Blogu. Dnes bych vás chtěl jen krátce informovat o tom, co se děje v mém životě. celý příspěvek

STATE Track meet a let domů

STATE Track meet a let domů

Ahojte přátelé, ač tomu stále nevěřím, všechno je za mnou. Celý můj exchange year, který jsem rok a půl zpátky viděla jako něco nepředstavitelně velkého. Momentálně už jsem doma, ale ještě bych se chtěla vrátit v závěrečn… celý příspěvek