Jak je to se studiem v USA a odlety na příští školní rok v době Covidu-19?

Fungují studijní programy na střední škole v USA? Plánují se odjezdy na příští školní rok? Studuje někdo na amerických školách v této době?

Odpověď zní ANO, ANO a ANO! I přes všechny možné překážky, zavádějící informace od americké ambasády a změny, středoškolští studenti měli možnost odletět do USA v rámci programu J1. Americká vláda středoškolským studentům koncem června 2020 udělila výjimku a valná část těch studentů, která chtěla odletět (nutno podotknout, že jich je více než 2/3 z počtu, který byl před pandemií), úspěšně do USA v průběhu konce července až začátku září, odletěla.

Samozřejmě, že je svět jiný a všude ovlivněný různými restrikcemi. Každopádně USA je obrovská země, jsou zde místa kritická (velká města typu New York City), ale pak je zde spousta oblastí, kde život funguje dál bez výrazných změn (menší města nebo vesnice). Organizace se snažily již při jarním vyhledávání rodin umístit studenty do takových lokalit, kde bude větší pravděpodobnost menšího výskytu viru, omezení zavírání škol tak, aby studenti zažily možnou kulturní výměnu, typický americký život spojený s nejenom výukou, ale i poznání kamarádů, zvyklostí a vytvoření si rodinných vazeb.

Situace se postupně vyvíjí, většina studentů započala studijní rok v USA prezenčně s malými omezeními, někteří bohužel začali školu online, případně je zde výuka týden ve škole / týden online. Každopádně studenti mají příležitost si najít kamarády nejenom v rámci školy, ale i při mimoškolních aktivitách (ano, na většině škol probíhají sportovní tréninky, umělecké kroužky a jiné kluby, které umožňují studentům vyzkoušet si velice různorodé aktivity).

V rámci rodinného života se mnoho studentů podívala do okolních států a i do vzdálenějších míst po celé USA, někteří navštívili příbuzné hostitelských rodin v rámci svátku Díkůvzdání a již nyní plánují různé další cesty a výlety, které je čekají přes vánoční svátky. Nemyslete si, že se v USA zastavil letecký provoz! Na dovolené a výlety se stále cestuje a to nejenom letadlem a i přes určitá omezení (především nošení roušek) zde mají studenti příležitost se podívat na velice vzdálená místa.

Prozatím nedokážeme nikdo z nás odhadnout, jak dlouho tato opatření a restrikce budou u nás, natož v USA, platná (nutné podotknout, že každý stát má svoje vlastní zákony a pravidla ke přístupu k pandemii). I tak si ale troufám říci, že nejhorší situaci máme za sebou (loňské jaro, kdy panovala obrovská nejistota v rámci středoškolských programů, došlo k zastavení vystavování víz J1). Pravidelně získávám aktuální informace od svých studentů, jejich hostitelských rodin, koordinátorek, strany organizací, které mají akreditaci od americké vlády tyto programy zajišťovat a také přímo od DOS, která vydává adekvátní pokyny a opatření, jak by programy měly probíhat. Se studijními programy na další školní rok se již nyní počítá, některé rodiny již přislíbily hostění na další školní rok a již i některé školy potvrdily možnost poskytnutí míst pro zahraniční studenty v rámci programu J1. K začátku ledna se má také uvolnit zákaz vstupu osob z Schengenského prostoru do USA a rodiče stávajících studentů již plánují vyzvednutí svých dětí na konci programu v průběhu června 2021.

I přes nelehké období věřím a stávající studenti to mohou potvrdit, I Vy se můžete sami přesvědčit v stránkách na www.cci.cz, kde jsou umístěny aktuální blogy našich studentů v USA.

Studijní pobyt i v tuto dobu má smysl a neustále přináší studentům neocenitelné zkušenosti, zážitky, znalosti nejenom v jazyce, ale i osobnostní růst včetně nezapomenutelných okamžiků a vztahů, které jsou na celý život. Pokud vás tedy zajímají tyto programy, neváhejte mě kontaktovat při osobní konzultaci.

Potřebujete s výběrem studia pomoci?

Poraďte se s Janou Rule, zakladatelkou CCI

konzultace zdarma
Bowling a začátek školy

Bowling a začátek školy

Vítejte u dalšího blogu. Dnes se s vámi podělím o pár zážitků a také vám představím klub do kterého chodím. Však uvidíte. celý příspěvek

Nový rok a skialpy v Turnagain Pass

Nový rok a skialpy v Turnagain Pass

V nové rodině jsem už přes dva týdny a musím říci, že se mi tu zatím velice líbí. Téměř celé vánoční prázdniny jsem strávil lyžováním a učil se mnoha novým trikům. celý příspěvek