Druhý měsíc na střední škole v USA aneb září 2022

Září bylo plné nových aktivit, kamarádů, zkušeností a skvělých vzpomínek. Před začátkem školního roku jsem absolvovala první trénink orientačního běhu. To jsem ještě nevěděla, že na konci sportovní sezóny si z tohoto sportu odnesu mnoho krásných přátelství a nezapomenutelných zážitků. Září pro mě také znamenalo začátek školy.

Zvolila jsem si následující předměty: 

  1. Matematika - algebra 2 
  2. Právo a politologie USA
  3. Womens studies 
  4. Tělesná výchova 
  5. Anglický jazyk - True Crime 
  6. Historie USA 
  7. Psychologie 
  8. Španělský jazyk - level 4

 

Vybrané předměty mě velice baví. Snažila jsem si navolit předměty, které jsou pro mě nové a v ČR nemám možnost si je zvolit. Matematika je pro mě podstatně lehčí v porovnání s matematikou na gymnáziu v ČR. Předmět právo a politologie jsem si zvolila z důvodu, že jsem chtěla poznat jak americká společnost nahlíží na politiku a světové dění. Do budoucna bych se chtěla politologii věnovat, proto byl tento předmět jasná volba. Je velmi zajímavé, ale i zvláštní poslouchat názory na držení zbraní, potraty a pohled na světové dění (např. Válka na Ukrajině). Womes studies je asi můj nejoblíbenější předmět. Zbýváme se feminismem, ženskými právy a vnímání žen po celém světě. Jedním z probraných témat jsou například ženy v Íránu, polévání žen kyselinou, ženy v FLDS, žehlení prsů a zmrzačování ženských pohlavních orgánů. Tělesná výchova je velmi jednoduchá, žáci se ani na tento předmět nepřevlékají do sportovního oblečení. Anglický jazyk skrze True crime je zábavná forma studovaní anglického jazyka. Velká část známek na High school v USA závisí na práci doma (domácí úkoly a další projekty) a dále pak psaní esejí. Předmět angličtiny není výjimkou. Během těchto hodin sledujeme seriály ohledně nevyřešených vražd či dalších zločinů. Dále čteme a hledáme informace, které využíváme k psaní esejí. Tato práce mě moc baví, připadám si jako detektiv daného případu. V předmětu Historie USA využívá naše paní učitelka různorodé metody učení, každá hodina je rozdílná a různorodá, co se týče využívaných metod učení.

Škola mi začíná v 7:30 a končí ve 2:25. Mezi každou hodinou máme pouze 4 minuty na přemístění do dalších učeben. Počet studentů ve třídě na střední škole v USA se liší podle zájmu o předmět. Není to jako v ČR, kdy trávíte celý den s jednou skupinou stejných studentů. Zde v USA máte každou hodinu s jinými spolužáky (napříč věkem a třídami). Ve škole mě velice překvapil styl oblékaní některých studentů - pro americké žáky je normální chodit do školy v pyžamu či teplákách. Všichni učitelé jsou velmi nápomocní ohledně mé angličtiny. Jedna z mých prvních obav byla, že ve škole nebudu rozumět a bude to pro mě velice náročné. Opak je, ale pravdou. Nemám problém s porozuměním angličtiny, občas však potřebuju použít výkladový slovník (např. v hodinách politologie, kde se používají anglické pojmy, které jsem nikdy nepotřebovala v ČR použít). 

Velká část, na kterou se americké školství zaměřuje, je sport a další aktivity, které se konají po samotném vyučování. Náš školní rok je rozdělen na tři sportovní sezóny: podzimní, zimní a jarní/letní. Já jsem v podzimní sezóně běhala orientační běh. Během této sezóny jsme měli tréninky 6x týdně a poté závody cca jednou za týden. Každý závod byl dlouhý tři míle (zhruba 5 km). Během této sezóny jsem se seznámila s úžasnými lidmi, se kterými se setkávám a chodím ven i po konci podzimní sportovní sezóny, (shrnutí orientačního běhu formou Instagramového videa zde : https://www.instagram.com/p/CkhFZOSOg5a/ ). 

Americká škola dává velký důraz na další odpolední aktivity. Jako je například: divadelní soubor, sbor, kapela a další kluby. Ve škole máme poměrně velký výběr klubů. Já jsem osobně součástí mezinárodního klubu, environmentálního klubu a nedávno jsem se stala členkou dobrovolnického klubu. Mezinárodní klub se zaměřuje na kulturu po celém světě, učíme se o tradicích z ostatních zemí. Velmi mě klub baví, jelikož se hodně zmiňujeme o Evropě a každé setkání něco vytváříme. V environmetálním klubu se zaobíráme o životní prostředí a dopadu lidské činnosti na naší planetu. Dobrovolnický klub se setkává za účelem dobrovolnické činnosti, plánování charitativních akcí a celkově zlepšovat naší komunity.

Škola mi začala až 6. září. Před začátkem školního roku jsme s mojí host sestrou navštívily místní kino, podívat se na film Minions. Během září jsme se svojí hostitelskou mamkou navštívily model lodi Fernanda Magallanese a Remington muzeum. Společně jsme také navštívily Apple cider Mill poblíž města Watertown. 

Září se neslo v duchu učení, běhání a závodů, poznávání nové kultury a přátel. Během září jsem také “odpracovala” 11 hodin dobrovolnické práce. Skupinka exchange studentů z organizace Greenheart se s naší koordinátorkou vydala na Cream cheese festival ve městě Lowville. Během tohoto dne jsem si vyzkoušela prodávat a vyrábět cukrovou vatu, tzv. snow cones, dohlížet na děti ve skákacím hradu a řídit elektrického býka (atrakce). Během tohoto dne jsem se seznámila s ostatními exchange studenty. Mezi ně patří: Tigran z Arménie, Matias z Filipín, Ada z Turecka, Wind z Thajska a Tasya z Indonésie. Během září jsem se také zašla se svými kamarády podívat na zápas amerického fotbalu. Poslední den v měsíci září se konal největší zápas sezóny - Homecoming fotbalový zápas. Ve škole také proběhly tzv. Pep rally hry. Toto shromáždění studentů z celé školy do naší velké tělocvičny je uspořádané za účelem povzbudit školního ducha a podpořit členy týmu amerického fotbalu (před jejich největším zápasem sezóny). Během tohoto shromáždění se hrají různé hry, kdy se soupeří napříč třídami (freshmen, sophomores, juniors, seniors). Já sama jsem se zúčastnila hry přetahováním lanem. 

 

V příštím blogu se dozvíte, co se stalo za měsíc říjen a jak jsem měnila svoji hostitelskou rodinu. Pro týdenní update mě určitě sledujte na mém Instagramu:  https://instagram.com/lindasteinerova?r=nametag




Střední škola ve Watertown

Watertown high school

Fotografie pořízena z běžeckých závodů

Sienna, Hinata a já po 5 km

S Hinatou v kině

Na modelu historické lodi

Hinta a já na lodi

Uvnitř lodi se nacházely velmi užitečné informace

Na cestě do muzea...

Remington Art Museum

návštěva místního Apple Cider Mill

Dobrovolničení na festivalu, Linda na býkovi

já a Tigran z Arménie, jako dobrovolníci na festivalu

Hinata a já

další fotografie z festivalu

kamarádky z předmětu Women studies

tzv. Pep rally hry, s třídní vlajkou

fotografie z fotbalového zápasu

nádherný západ slunce během fotbalového utkání

kamarádka Bella a já

Harper a já během mého prvního zápasu amerického fotbalu

Brandon, Shelby a já během fotbalového utkání

Americká večeře

Linda Steinerová

Linda Steinerová, ČR
studentka v USA, ročník 2022-2023

Jmenuji se Linda Steinerová. Je mi 16 let, jsem z České republiky a rozhodla jsem se na rok studovat v zahraničí. Nyní se nacházím v USA, ve státě New York a plním si tím jeden z mých největších snů. Mezi mé koníčky určitě patří cestování, poznávání nových kultur a učení jazyků. Zabývám se video-tvorbou a focením.

Poslední příspěvky

09. 10. 2022 Dlouhá cesta do USA

Instagram

Sledujte mě i na Instagramu